Zeman na náměstí ve formě. Došlo na výklad o sexu i překvapivou větu o minulém režimu

23.09.2014 8:05

Berou hříšné prachy a do Parlamentu nechodí ani vláda. To se nestydí? Na absence poslanců si stěžovali Zlíňané prezidentovi. Na setkání, které se uskutečnilo při příležitosti návštěvy hlavy státu ve Zlínském kraji, byla řeč také o solárním šílenství a nadcházejících volbách. Zvlášť v těch komunálních mají lidé podle prezidenta jedinečnou možnost vybrat konkrétní osobnosti, kterým věří: „Věnujte v přestávce mezi obědem a plozením dětí další půlhodinu svého času, abyste se zamysleli, přečetli si životopisy kandidátů a sestavili si svou vlastní svobodnou kandidátku,“ uvedl Zeman.

Zeman na náměstí ve formě. Došlo na výklad o sexu i překvapivou větu o minulém režimu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident s primátorem Zlína Miroslavem Adámkem

„Dávám vám k dispozici naše Zlíňany,“ vyzval prezidenta k úvodnímu slovu a diskuzi s občany primátor krajského města Miroslav Adámek v pondělí večer na náměstí ve Zlíně. „Chtěl bych poděkovat za dárky k nedožitým sedmdesátým narozeninám. K nedožitým proto, že je mám až na svatého Václava,“ řekl na začátek mimo jiné Zeman. „Když jsem přijel do Zlína jako premiér asi před patnácti lety, tak jsem se divil, kolik je v bývalých Baťových závodech trhovců, protože člověk má vyrábět a vytvářet nějaké hodnoty. Dobře, když je prodává, ale bez výroby není co prodávat,“ uvedl Zeman. „Chtěl bych vám také říci, že jsme po roce všichni trošku v optimističtější náladě, než jsme byli před rokem. Tady byla nervózní atmosféra, nikdo nevěděl, kdo volby vyhraje, nikdo nevěděl, kdo je prohraje. Nepřátelství mezi lidmi skončilo tím, že volební výsledky jsou známy, vůli svobodných občanů bychom měli všichni respektovat a měli bychom podporovat to, co se dělá pro lidi, ať je to pro mladé rodiny s dětmi, pro nás, starobní důchodce, ať je to pro kohokoli, kdo si to zaslouží. Proto si myslím, že pověstná blbá nálada nás poněkud opouští a vidím to i na zlínském náměstí,“ dodal.

Zeman by systém komunálních voleb rád přenesl na krajskou a parlamentní úroveň

Zeman pak připomenul blížící se komunální a senátní volby: „Někteří lidé budou kandidovat znovu, někteří kandidovat nebudou. Nejsem tu rozhodně jako volební korteš jakékoli politické strany.“ Pak vyzval občany k volební účasti: „Pěkně vás prosím, jděte k volbám. Zejména v komunálních volbách, které nás teď čekají, a tím spíše v senátních volbách, kde bývá velmi nízká volební účast, rozhoduje několik málo desítek hlasů o tom, kdo na dalších šest let zasedne do Senátu nebo na další čtyři roky do komunálního zastupitelstva.“

Právě v komunálních volbách mají lidé jedinečnou možnost sestavit si vlastní kandidátku. „Dlouhá léta se marně snažím o to, aby se tento systém přenesl na krajskou a parlamentní úroveň. Zlínské zastupitelstvo má 41 zastupitelů a vy nejste vázáni kandidátkou jedné jediné strany, která je většinou sestavená tak, že je tam část známých lidí a na doplnění je tam tak zvané křoví. Můžete si vybrat lidi, které znáte, lidi, kterým věříte, bez ohledu na stranickou příslušnost. A to je práce na půl hodiny. Za půl hodiny člověk zplodí dítě, za půl hodiny člověk uvaří oběd,“ uvedl Zeman. S ohledem na vyvolaný rozruch mezi lidmi pak upřesnil: „Já do toho počítám i milostnou předehru.“ Pak přidal ještě doporučení: „Nevěřte lidem, kteří jen slibují a sami nikdy nic v životě nedokázali. Proto vás prosím, věnujte v přestávce mezi obědem a plozením dětí další půlhodinu svého času, abyste se zamysleli, přečetli si životopisy kandidátů a sestavili si svou vlastní svobodnou kandidátku z osob, které znáte a kterým důvěřujete. Hrozně bych si přál, aby tomu tak bylo i v krajských a parlamentních volbách. Přeji vám šťastnou ruku znovu prosím: „Jděte k volbám.““

„Lidé jsou otrávení. Nehrajte na nás habaďuru,“ kritizovali lidé poslance

První otázka v následující diskusi s občany zněla rozčíleně: „Když se člověk občas dívá na jednání Poslanecké sněmovny, jak tam schůzují a když vidíte, že tam skoro nikdo není, ale berou hříšné prachy. Není jim stydno? Obyčejní lidi musí těžce vydělávat na svých pitomých patnáct tisíc a jsou rádi, když je dostanou a druzí to mají jako přidruženou výrobu,“ zvýšeným hlasem kritizoval docházku jeden ze Zlíňanů. „Tam nikdo není, v parlamentu nesedí ani vláda. Lidé jsou otrávení. Nehrajte na nás habaďuru. Dneska máme televizi a internet,“ dodal rozčileně. „Vy jste použil termín, který nemám rád a to obyčejní lidé. Já zásadně používám termín normální lidé, protože každý z nás je svým způsobem neobyčejný. Vy víte, kdo zavedl pojem obyčejní lidé. Ten, kdo říkal: „Saka šiji v Paříži, kalhoty mám z Londýna, boty z Itálie, kdo z vás to má?“ Ten člověk už není na politické scéně a o mrtvých jen dobře. Bavme se o normálních lidech,“ vysvětlil nejdřív Zeman a přešel k odpovědi na otázku: „Myslím si, že by bylo dobré zavést opatření, které jsem jako navrhoval už v roce 1996. Nejsi-li na zasedání Poslanecké sněmovny, přijdeš nejdříve o třetinu platu, nejsi-li tam druhý den, o druhou třetinu platu, nejsi-li tam třetí den, přijdeš o celý plat,“ připomenul prezident. „Nedotáhl jsem to do konce. Kdyby nebyl v práci čtvrtý den, musel by odevzdat další třetinu. Ale i tohle stačilo. Víte jak to dopadlo? Proti mému návrhu hlasovali téměř všichni poslanci,“ dodal s tím, že politici zdůvodňovali nutnost své nepřítomnosti neodkladnými povinnostmi mimo Poslaneckou sněmovnu.

Většina poslanců bere kromě 60 tisíc korun platu ještě příplatek za další funkci

Podle Zemana by proto bylo užitečné, vrátit se k už zmiňovanému návrhu a pokutovat poslance. Vyjádřil se také k aktivitě zvolených zástupců. „Není jen důležité, jestli tam poslanec sedí na zadku a poslouchá to, co říkají jiní. Důležité je, zda má vlastní názor a argumentuje nebo jen mlčí a hlasuje podle toho, jak mu nařídí stranický předák,“ uvedl Zeman, který upozornil na to, že znalci říkají, že pouze 10 procent poslanců je aktivních a zbytek pasivních. „Základní plat poslance je 60 tisíc korun. No, to je téměř životní minimum na chleba s máslem a tak je zapotřebí, aby si poslanci přivydělali,“ řekl ironicky Zeman a popsal, jak si přivydělávají: „Kromě jiného tak, že jsou předsedy nebo místopředsedy různých výborů a komisí a aby toho nebylo málo, zřídili si podvýbory a subkomise. Za každou funkci pak berou další velice tučné příplatky. Když teď byly volby, všechny kandidující strany se zaklínaly tím, že omezí počet výborů, omezí počet parlamentních funkcionářů a tím sníží náklady na činnost parlamentu. Víte, jak to dopadlo? Zvýšil se počet, výborů, podvýborů, funkcionářů, takže pokud mne paměť neklame, tak z dvou set poslanců z české Poslanecké sněmovny 173 pobírá příplatek za nějakou funkci.“

Zeman: Kritizoval jsem komunismus v době, kdy vládnul. Na minulém režimu ale nebylo vše špatné

Pak se k mikrofonu dostal další občan Zlína, který se dotazoval na kvalitu českého zemědělství. „Víte, že jsem komunismus kritizoval v době, kdy vládnul, a to je daleko cennější než ho kritizovat v době, kdy padnul. Na minulém režimu nebylo všechno špatné. Zemědělství mělo jednu výhodu a to výhodu velkovýroby,“ reagoval Zeman. Popsal pak situaci, kdy došlo k rozbití družstev a ty měly nahradit rodinné farmy. „Když chcete pěstovat základní zemědělské plodiny, musíte mít určitý rozsah výroby,“ upozornil a pak připomenul pokrytí polí solárními panely. „Máme právo to vyčítat těm, kteří udělali zákony, podle nichž ti, kdo vyrábějí solární energii dostávají dotace, které jsou čtyřnásobně vyšší než je výkupní cena elektrické energie z běžných zdrojů,“ dodal Zeman s tím, že proti solárnímu šílenství brojil už v době, kdy ho ostatní preferovali. Doporučil pak, aby lidé podporovali ty politiky, kteří odmítají zaplevelování půdy solárními panely.

V úterý navštíví prezident město Valašské Meziříčí, kde si projde podniky a setká se s občany. Lidé uvidí hlavu státu také v Bystřici pod Hostýnem a v Chropyni. Poslední den své návštěvy Zlínského kraje stráví Zeman v Luhačovicích se starosty regionu, přijede také do města Otrokovice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…