23. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny zemního plynu i elektřiny šly znovu vzhůru

15.06.2016 11:28

Cena zemního plynu i elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno ve 23. týdnu dále rostla. V uplynulém týdnu bylo na energetickém trhu ČMKBK uzavřeno 95 kontraktů na dodávku 84,8 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 39,5 milionu korun.

23. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny zemního plynu i elektřiny šly znovu vzhůru
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

Roční kontrakt zemního plynu zdražil proti předchozímu týdnu v maloodběru o 2,9 procenta a ve velkoodběru o 6 procent. Obchodování obou produktů končilo uzavíracím kurzem 458 Kč/MWh.

Cena ročního kontraktu silové elektřiny v nízkém napětí vzrostla proti předchozímu týdnu o 4,6 procenta s uzavíracím kurzem 735 Kč/MWh.

V uplynulém týdnu oznámilo úspěšný nákup elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno Sdružení obcí Orlicko, které spolu s mikroregionem Lanškrounsko a dvěma vodohospodářskými společnostmi v příštím roce ušetří 10 milionů korun.

„Rozhodli jsme se využít poklesu cen energií ze začátku roku a zajistit si dodávky na příští rok za co nejnižší ceny. To se podařilo. U silové elektřiny nám cena klesla meziročně o 23 procent, zemní plyn nám zlevnil dokonce o 36 procent Kč/MWh,“ informoval předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.

Spolu s obcemi se nákupu účastnily i Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a. s. „Vysoutěžené ceny pro nás znamenají úsporu nákladů u elektřiny o téměř 1 a půl milionu korun, na zemním plynu v příštím roce ušetříme dalších 300 tisíc,“ uvedl ředitel společnosti Bohuslav Vaňous.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…