Alfa Šrot: 5 kroků, jak postupovat při ekologické likvidaci autovraku

12.02.2013 9:15

Nepojízdných vraků aut se v ulicích, garážích a zahradách povaluje stále poměrně mnoho. Nechat autovrak ekologicky zlikvidovat je přitom docela snadné. Navíc za něj můžete dostat i menší finanční odměnu. Jak správně postupovat, když váš automobil již definitivně dosloužil, vám prozradíme v několika krátkých bodech.

Alfa Šrot: 5 kroků, jak postupovat při  ekologické likvidaci autovraku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto

Kam s autovrakem

Zařízení oprávněných k výkupu a sběru autovraků je na našem území kolem 450. Obvykle se jedná o sběrny kovového odpadu či vrakoviště. Pokud nevíte, kde se takové zařízení ve vašem okolí nachází, můžete se podívat na aktualizovaný seznam na stránkách ministerstva životního prostředí. Kompletní seznam lze jednoduše filtrovat podle místa bydliště. „Před odevzdáním autovraku by se měl každý ujistit, zda je zařízení nositelem platného oprávnění. Odevzdáním autovraku neoprávněným osobám totiž riskuje pokutu ve výši až 20 000 korun,“ upozornil Jakub Pyšný z kovošrotu Alfa šrot, který vykupuje a ekologicky likviduje autovraky.

Potřebné doklady

Než autovrak předáte k ekologické likvidaci, musíte si nachystat potřebné doklady. Základem je samozřejmě platný občanský průkaz či jiný doklad vaší totožnosti a originál velkého technického průkazu. Právnické osoby musí kromě zmíněného předložit i výpis z obchodního rejstříku. Likvidujete-li vozidlo z pozůstalosti, nesmí vám při předání vozidla chybět i rozhodnutí o dědictví. A konečně pokud se zbavujete vraku a nejste jeho majitelem, musíte rovněž předložit plnou moc k likvidaci vozidla.

Potvrzení o ekologické likvidaci

Při předání vozu na příslušné provozovně musíte obdržet protokol o ekologické likvidaci. Bez něho byste totiž nemohli nechat vůz vyřadit z Centrálního registru vozidel. Potvrzení vám mají provozovny povinnost vystavit bezplatně. Podmínkou je shoda údajů v technickém průkaze s identifikačními čísly vozidla (VIN). Zároveň autovraku nesmí chybět některé důležité součásti, jako je kompletní karoserie a motor. V opačném případě vám může provozovatel účtovat za vystavení potvrzení poplatek dle svého platného ceníku.

Finanční podmínky

Finanční podmínky pro převzetí autovraku se liší podle provozovny. Zatímco někdy si za převzetí vašeho vyřazeného vozu připlatíte, jinde za odevzdaný autovrak dostanete finanční odměnu. Pro vyplacení odměny většinou hraje rozhodující roli fakt, zda je vůz kompletní. „Za předání autovraku se všemi potřebnými náležitostmi vyplácíme částku 1 000 korun. Pokud zákazníci autovrak nedovezou na naši provozovnu sami, ale využijí našeho odtahu, dostanou odměnu 800 korun,“ sdělil Jakub Pyšný ze společnosti Alfa šrot.

Vyřazení z registru vozidel

Poslední krokem v likvidaci vyřazeného vozidla je návštěva dopravního odboru na příslušném obecním úřadu s rozšířenou působností. Automobil je totiž nutné trvale vyřadit z registru vozidel. S sebou vezměte průkaz totožnosti, technický průkaz a doklad o ekologické likvidaci. Odevzdat tu musíte i osvědčení o registraci a tabulky registrační značky. Po vyplnění žádosti o vyřazení vozidla vám požadavek obvykle vyřídí na počkání. Pak už vám jen udělí záznam do technického průkazu o výmazu z registru a tím pro vás celý proces končí.

O společnosti Alfa šrot

Společnost Alfa šrot se zabývá ekologickou likvidací autovraků, výkupem kovů, motorů, akumulátorů, papíru a dalších druhotných surovin za zajímavé ceny. Odvoz kovošrotu a dalších odpadů od firem i domácností nabízí v rámci regionů Vysočina a Jižní Morava zcela zdarma. Navštívit je také možné přímo provozovny v Dolní Rožínce a Osové.  Veškerá likvidace odpadů zde probíhá podle všech pravidel a platných předpisů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …