Dezinfekce zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun

06.06.2013 15:59

Běžný rodinný dům je možné dekontaminovat za 500-1000 korun. Kontaminované prostory ohrožují zdraví plísněmi a infekčními chorobami. Zvláště ohroženy jsou malé děti, senioři, osoby s chronickými chorobami, alergici a astmatici. S dezinfekcí je nutné začít ihned po opadnutí povodňové vlny. Zahrnuje vnitřní a vnější obytné prostory a zdroje pitné vody. Před užíváním studniční vody je třeba si nechat udělat mikrobiologický rozbor.

Dezinfekce zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013

Povodňová vlna vyřadila z provozu čističky odpadních vod, které jsou umístěny podél toku řek. Proto je voda kontaminovaná fekálními mikroorganismy a zbytky chemických přípravků, které domácnosti a průmysl produkují. V mnoha případech jde i o zvýšený obsah těžkých kovů. „Vytopené objekty a užitné prostory včetně všech zasažených předmětů musí být vyčištěny a dekontaminovány. Stejně musí být ošetřeny i některé vnější prostory – zejména hřiště - a dále zdroje pitné vody, například studny a vodovodní rozvody,“ upozorňuje Petr Wagner, odborník na likvidaci kontaminace ze společnosti Guapex.

Náklady na dezinfekci zasažených území vyjdou na desítky milionů korun, vyplývá z odhadu společnosti AmaVictu, která se zabývá likvidací ekologických škod: „Dezinfekce běžného rodinného domu o velikosti 5+1 včetně přilehlého obývaného pozemku přijde na 500-1000 korun dle míry zasažení,“ vysvětluje Miloš Suk ze společnosti AmaVictu.

Mnoho nemocí způsobených mikroorganismy se objeví až za delší dobu. „Zdroje pitné vody mohou být kontaminované, a to přímo, kde došlo k zalití vodou, ale i nepřímo zvýšenými průsaky povrchových vod do vod spodních,“ varuje Petr Wagner. Z tohoto důvodu je nutné provést hygienizaci zdrojů vody a celého systému rozvodů, který mohl být taktéž kontaminován. Vodu je možné užívat až po provedení jejího rozboru, který potvrdí nezávadnost.

Kontaminací jsou zvláště ohroženy malé děti, senioři, osoby s chronickými chorobami, alergici a astmatici. S dezinfekcí je nutné začít ihned po opadnutí povodňové vlny. „Důkladně omýt, vysušit a vydezinfikovat se musí veškeré vybavení domácnosti. Zasažené zásoby potravin je nutné vyhodit. Obaly u konzerv a hermeticky uzavřených potravin je třeba důkladně omýt a provést dezinfekci. Veškeré – i jen okrajově zasažené – textilie je nutné vyprat a vydezinfikovat,“ upozorňuje Petr Wagner.

K dezinfekci lze použít několik typů přípravků, které nepoškozují materiály a jsou dostatečně účinné: „Běžně dostupné domácí přípravky pro dezinfekci nemusí být dostatečně koncentrované pro likvidaci znečištění po povodních. Je třeba vybírat hlavně přípravky, které mají dlouhodobý účinek a dají se aplikovat i preventivně jako ochrana proti plísním. Měly by mít plné spektrum účinku proti bakteriím, virům a plísním,“ říká Petr Wagner.

K dispozici jsou zejména přípravky na bázi chloru, jejichž nevýhodou je krátkodobé působení, a dále polymerové dezinfekční přípravky typu DEZISAN, jejichž základní vlastností je dlouhodobé působení.

Firma AmaVictu poskytuje systémová řešení v oblasti ekologické bezchlorové dezinfekce a čištění. Působí zejména v oblastech potravinářského a zpracovatelského průmyslu, chovatelství a zemědělství, zdravotnictví, veřejných prostor a dopravy.

Společnost Guapex je výrobní chemická společnost, která vyrábí širokospektrální dezinfekční prostředky. Jde o vodou ředitelné polymery, které eliminují bakterie, viry a plísně. Výrobky nejsou toxické k žádné formě života včetně lidí, rostlin a zvířat. Nepoškozují zdraví ani životní prostředí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…