AOPK: Vlčí smečka na Dokesku si dala načas s představením nových přírůstků

27.09.2018 10:37

Kontrola fotopastí na sklonku léta přinesla nejen pro zoology z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a Hnutí DUHA milé překvapení: na záběrech se prohánějí letošní mláďata vlků. Je jich minimálně pět – vlčí smečka se v území rozmnožila prokazatelně pátým rokem po sobě.

AOPK: Vlčí smečka na Dokesku si dala načas s představením nových přírůstků
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Až do poloviny letošního léta byli vlci v okolí Ralska zachycováni fotopastmi velmi zřídka a především jednotlivě, maximálně se najednou fotila tři zvířata. První záběry vlčat pocházejí z 30. července. Dospělý vlk s pěti letošními vlčaty kolem fotopasti prošel koncem srpna [1]. Mláďata se rodí po 59 až 63denní březosti, většinou v dubnu nebo v květnu. Ve věku šesti týdnů se s dospělými vzdalují až několik kilometrů od doupěte a v přibližně v této době také přestává vlčice mladé vlky kojit.

První rozmnožování vlka obecného se podařilo v oblasti Ralska doložit v roce 2014, šlo tehdy o první rozmnožování výhradně na českém území. Genetické analýzy prokázaly, že zakladatelka smečky přišla z německého vlčího teritoria, asi 70 km vzdálené oblasti Dauban mezi Budyšínem a Zhořelcem. Od té doby jsou přírůstky zaznamenávány každoročně. Mladí vlci dospívají v jednom až druhém roce života a postupně smečku opouštějí – hledají si nová teritoria, proto počet vlků v jednom vlčím teritoriu neroste exponenciálně.

Zajímavostí je i zachycení nepůvodního psíka mývalovitého jednou z fotopastí, a to v místech, kde se v současnosti pohybuje velmi často i vlčí smečka s vlčaty [2].

Ladislav Pořízek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, řekl:
„Netrpělivě jsme očekávali, zda se na záběrech z fotopastí objeví i vlčata, jako v předchozích čtyřech letech. Zářijová kontrola potvrdila, že se vlčí smečka na Dokesku opět rozmnožila. Zajímavé je, že i v oblasti vlčího teritoria je po tolika letech stále přemnožená zvěř působící nemalé škody na zemědělských kulturách i v lese. To se týká hlavně prasat divokých, daňků a srnců, ačkoliv právě ti jsou převažující potravou vlků.“

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně, řekl:
„Jsme rádi, že vlci se na Dokesku rozmnožili pátým rokem po sobě a našli tam tak své stálé místo k životu. V monitoringu šelem nám výrazně pomáhají dobrovolníci, s blížící zimou návštěvy v terénu zesílPosluí, během podzimu organizujeme semináře pro nové zájemce [2]. Předběžné výsledky analýz z trusu, kteří dobrovolníci sbírají, ukazují, že vlci se živí především volně žijícími jelenovitými a divokými prasaty. Lesníkům a myslivcům tak vlci pomáhají regulovat stavy přemnožených kopytníků.“

Poznámky:
[1] Video je ke zhlédnutí ZDE a ZDE
[2] Video najdete ZDE
[3] Hnutí DUHA pořádá pro nové zájemce o monitoring velkých šelem úvodní semináře Rysích a Vlčích hlídek. Přihlášky na jednotlivá letošní školení jsou dostupné na stránkách Šelmy.cz.

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…