ASEKOL: Počítačová myš slaví 50 let. Nedávno zemřel její vynálezce Douglas Engelbart

24.08.2013 13:33

Před padesáti lety, v roce 1963, vynalezl vědec Douglas Engelbart přístroj, který přenášel lidský pohyb na počítačovou obrazovku. Toto elektronické zařízení pojmenoval jednoduše myš. Původní model byl vyroben ze dřeva a v průběhu svého života si vydobyl ve společnosti zásadní postavení.

ASEKOL: Počítačová myš slaví 50 let. Nedávno zemřel její vynálezce Douglas Engelbart
Foto: asekol.cz
Popisek: ASEKOL - logo

Dnešní podoba počítačové myši není od původního dřevěného modelu příliš odlišná. Změnily se pouze techniky a materiály, z nichž je vyrobena. Vývoj myši je také těsně spojen s firmou Microsoft, protože právě tato společnost jako první rozšířila v roce 1968 myš mezi běžné uživatele. Jednalo se o model kuličkové myši, do nedávna ještě hojně používaný. O 40 let později stejná firma přidala myši pohyblivé kolečko, tzv. scroller, které zásadně usnadnilo práci s počítačem.

Kuličkovou myš vystřídala v roce 1996 myš optická.

Ať už kuličková, nebo optická, počítačová myš je denně využívána lidmi po celém světě. Podle dat společnosti ASEKOL jen v České republice lidé vlastní asi 6 milionů myší. Zajímavé také je, že podle průzkumu, který realizovala firma truconneXion, lidé najezdí počítačovou myší až půl kilometru denně. To vše je jasnou příčinou toho, že počítačové myši se snadno a rychle opotřebují.

Ale co se děje s takovou „mrtvou“ myší? „Většina myší zůstává zavřena v šuplících, nebo vyhozena do obyčejných popelnic na směsný odpad. Lidé by však měli mít na paměti, že myš je také elektrospotřebič a tudíž by na místo svého posledního odpočinku měla být uložena správně ekologicky, nejlépe v červeném kontejneru určeném k vyhazování drobného elektra,“ vysvětluje Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

Červených kontejnerů je po republice téměř 1 850, a tak se jistě pro všech šest milionů myší najde „důstojné“ místo.

Uložte myši, tam kam patří, ať mohou odejít do křemíkového nebe za svým tvůrcem Douglasem Engelbartem! Ten zemřel v červenci tohoto roku ve věku krásných 88 let.

ASEKOL s.r.o., je nezisková společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, nástrojů, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístroje pro monitorování a kontrolu a výdejní automaty (tj. skupiny 3, 4, 6, 7 8, 9 a 10).

ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 4 214 městy a obcemi a 2 568 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných více než 15 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. V roce 2012 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,63 kg elektroodpadu. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

17. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:42 17. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se v 17. …