Armáda ČR: 53. pluk průzkumu a elektronického boje v Opavě představil nejmodernější techniku

04.05.2019 22:38

Téměř devět desítek příslušníků Armády ČR a Univerzity obrany Brno si na začátku týdne u 53. pluku průzkumu a elektronického boje v Opavě prohlédlo techniku a systémy jednotky ISR (Intelligence Surveillance Reconnaissance), které jsou vyčleněné ve prospěch brigádních úkolových uskupení (bÚU) Armády České republiky.

Armáda ČR: 53. pluk průzkumu a elektronického boje v Opavě představil nejmodernější techniku
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Praktická statická ukázka byla součástí přípravy příslušníků 53. pluku průzkumu a elektronického boje, která je v současné době zaměřena na zvýšení schopností našich zpravodajských štábů v realizaci procesů zpravodajského zabezpečení v rámci brigádních úkolových uskupení s důrazem na vyčleňovanou jednotku ISR. Série akcí je směřována k přípravě vojáků pro cvičení Czech Lion 2019 a také nových a méně zkušených příslušníků zpravodajského zabezpečení u našeho pluku,“ vysvětlil náčelník Centra ISR pplk. Jozef Podoba.

Nejmodernější technika i systémy

Statická ukázka vojákům zpravodajských štábů a Pozemních sil představila nejmodernější techniku, systémy a senzory průzkumu elektronického boje 102. průzkumného praporu Prostějov a 532. praporu elektronického boje. Úplně poprvé si mohli prohlédnout mobilní prostředky geografického a hydrometeorologického zabezpečení AČR, které se staly součástí Centra ISR teprve v říjnu loňského roku.

Součástí expozice byly i prostředky pro získávání a shromažďování informací, například průzkumný mobilní bojový komplet, bezpilotní průzkumný prostředek Raven, přenosné ochranné rušiče Manpack, mobilní komplet elektronického boje (MKEB), směroměrný radiotechnický pátrač (SRTP), mobilní prostředek geografického zabezpečení GEMOZ-C a SGEOB, mobilní prostředek hydrometeorologického zabezpečení Oblak a další. Poslední částí programu byla prezentace procesů zpravodajského zabezpečení realizovaných v rámci brigádních úkolových uskupení.

„V květnu 2019 bude příprava zaměřena na praktickou ukázku a zaškolení příslušníků zpravodajských štábů Pozemních sil na integrační softwarový modul C4ISTAR (ISWM C4ISTAR), kde v rámci pěti jednodenních zaměstnání budeme schopni připravit 45 příslušníků AČR,“ doplnil odborník na ISWM praporčík Jan Králiček z Centra ISR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…