Arnika: Mělnická elektrárna má problém se rtutí, plánovaná spalovna ho nevyřeší

19.09.2018 12:19

Plánované ZEVO Mělník bude mít z celého komplexu modernizované elektrárny minimální podíl na výrobě tepla ve výši pouhých 5 % z celkového výkonu, na emisích rtuti do ovzduší se však bude podílet ze 45 %.

Arnika: Mělnická elektrárna má problém se rtutí, plánovaná spalovna ho nevyřeší
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Vyplývá to z výpočtů provedených na základě údajů od samotného ČEZ. Podle dat z Integrovaného registru znečišťování vedeného Ministerstvem životního prostředí už nyní elektrárna v Horních Počaplech významně znečišťuje ovzduší rtutí. Není divu, že se proti ní postavilo více jak 4400 lidí a podepsali petici, ve které se stavbou spalovny nesouhlasí. Obyvatelé Horních Počapel a blízkých obcí budou navíc v pátek o osudu spalovny hlasovat v místním referendu.

Video úniku je zveřejněno ZDE
(autorkou záznamů je Hana Beranová)

Únik škodlivin zpozorovali a natočili obyvatelé Horních Počapel 4. července během náběhu kotle, při němž se z komína valil hustý černý dým. Lidé proto žijí v obavách, jak emise škodlivin do ovzduší nakonec ovlivní plánovaná spalovna. „Žijeme v regionu těžce zkoušeném nejen mělnickou elektrárnou. Plánovaná spalovna vyrobí minimum tepla s nejvyššími emisemi rtuti ve srovnání s ostatními bloky elektrárny. Z údajů ČEZ navíc vyplývá, že nový komplex elektrárny má snížit emise toxického kovu zhruba na třetinu, bez spalovny by se snížil na pětinu. To je pro nás zcela nepřijatelné, proto v pátečním referendu budeme hlasovat proti spalovně,” říká Hana Beranová ze spolku Ekozahrada Pod Věží z Horních Počapel a iniciátorka petice STOP spalovně Mělník.

Přehled o tepelném výkonu plánovaných bloků elektrárny Mělník v poměru k emisím rtuti podle údajů v dokumentaci o hodnocení vlivů na životní prostředí, zpracovaný na zakázku ČEZ Ing. Josefem Tomáškem:

Integrovaný registr znečišťování je k dispozici ZDE

Elektronická verze petice na webu Arniky ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

16:46 AOPK ČR: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

Zároveň byly shromážděny nabídky vhodných míst a objektů pro umístění Domu přírody Soutoku.