Asociace krajů ČR: Zaměstnancům v sociálních službách vzrostou platy od 1. července

25.07.2017 20:52

Pracovníci v sociálních službách, na které se vztahuje květnové nařízení vlády o navýšení platových poměrů, obdrží vyšší výplaty včas, tedy od 1. července. Kraje o tom dnes ubezpečily předsedu vlády.

Asociace krajů ČR: Zaměstnancům v sociálních službách vzrostou platy od 1. července
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR

Zároveň zaslaly ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) žádost o uhrazení doplatků ve výši 822 milionů korun, které vyplatily poskytovatelům sociální péče v období od 1. listopadu 2016 do 30. června 2017 a které jim dosud nebyly proplaceny.

Kraje vyplatí poskytovatelům sociální péče prostředky na navýšení platů zaměstnanců tak, aby jej pracovníci obdrželi v červencových výplatách. Hejtmani o tom dnes písemně informovali předsedu vlády. „Kraje musí postupovat v souladu se zákonem o rozpočtových pravidlech a časová náročnost procesu schvalování je přibližně 10 až 12 týdnů. Vzhledem k tomu, že jsme obdržely rozhodnutí až v polovině června a prostředky dokonce 7. července, ne všechny kraje stihnou rozdělit prostředky včas. Proto jsem se spojila s ostatními hejtmany, a v případě rizika prodlení jsme připraveni poskytovatelům vyplatit peníze zálohově z krajských rozpočtů. Zaměstnanci se tedy nemusí obávat, že by peníze neobdrželi,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

„Zároveň jsem dnes pana předsedu vlády znovu upozornila, že současná situace jasně dokladuje zásadní nevhodnost navyšování mezd v průběhu kalendářního roku a bez systémové administrativní přípravy. A pokud je nařízení vlády v legislativním procesu, tak už mají být všechny kroky připravené,“ upozorňuje Jana Vildumetzová.

Kraje dnes rovněž zaslaly na MPSV požadavek o uhrazení doplatku ve výši 822 milionů korun. Peníze ze svých rozpočtů vyplatily poskytovatelům péče v období od 1. listopadu 2016 do 30. června 2017. „Když vláda vloni vydala novelu nařízení o změně platových poměrů v sociálních službách, předpokládaly jsme, že spolu s nařízením poskytne i potřebné peníze, což se bohužel nestalo,“ řekla Jana Vildumetzová. „Očekávaly jsme proto, že ministerstvo jako gesčně příslušný resort předloží návrh na vyrovnání doplatků alespoň v souvislosti s letošním navýšením, které se rovněž týká sociální oblasti. Je pro nás zklamáním, že se tak nestalo. Proto jsem se dnes obrátila dopisem na ministryni Marksovou, ve kterém uplatňuji nárok na doplatky ve výši 822 milionů korun. Jednotlivé kraje a Asociace krajů ČR jsou opět připraveny poskytnout plnou součinnost,“ dodala Jana Vildumetzová.  

O Asociaci krajů

Asociace krajů České republiky je otevřenou zájmovou nestranickou a nevládní organizací, která byla založena na základě zákonů České republiky. Členy Asociace krajů jsou všechny regiony České republiky, včetně hlavního města Prahy, která je ze zákona současně obcí i regionem. Asociace je názorovou platformou, která si klade za prvořadý cíl hájit a prosazovat společné zájmy krajů. Základním a společným zájmem krajů je péče o všestranný rozvoj území a o potřeby občanů v něm žijících. Více na www.asociacekraju.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …