ČEZ: Moderní elektrárna na Prýglu ukáže, jak vyrábí ekologickou elektřinu

20.03.2024 16:03 | Tisková zpráva

Malá vodní elektrárna na populární Brněnské přehradě, která spolehlivě vyrábí bezemisní energii už více než 80 let, se v sobotu 22. března jednorázově otevře registrovaným návštěvníkům. Stane se tak u příležitosti Mezinárodního dne vody. Hydroelektrárna provozovaná Skupinou ČEZ prošla v posledních letech rozsáhlou modernizací, a i v měnící se energetice 21. století tak zůstává důležitým prvkem energetické soustavy a zdrojem špičkové energie pro obyvatele Brna a okolí.

ČEZ: Moderní elektrárna na Prýglu ukáže, jak vyrábí ekologickou elektřinu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Vodní elektrárny se i dnes podílí velkou měrou na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Elektrárna na brněnském Prýglu je i dnes, po více než 80 letech od zahájení provozu, důležitým zdrojem ekologické energie pro obyvatele Brna a okolí, a to zejména v odběrových špičkách dne. Spolehlivě a bezpečně vyrobí ročně zhruba 7 milionů kWh ekologické elektřiny a pokryje tak spotřebu více než 2 tisíc jihomoravských domácností. Díky rozsáhlým modernizacím a pečlivé údržbě je elektrárna i dnes spolehlivou součástí energetické sítě v regionu. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci, kteří se včas zaregistrují na jeden z termínů komentovaných prohlídek na Mimořádné prohlídky | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz)

„Elektrárna na populárním Prýglu je důležitou součástí energetické soustavy v brněnské aglomeraci. Bezemisní energii dodává tisícům domácností, umí rychle najet a dodávat energii v době ranních a večerních odběrových špiček. Díky průběžným modernizacím vyrábí efektivněji a tím pádem i ekologičtěji, ze stejného množství vody vyprodukuje o 10 % elektřiny více,“ říká ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Aby elektrárna obstála i před náročnými požadavky v energetice 21. století, proběhly tu v uplynulých letech velké modernizační akce. Při nich bylo postupně vyměněno oběžné kolo, rozváděcí lopaty, regulátor turbíny, klapkový uzávěr a hrabací stroj. Starou čtyřlopatkovou turbínu nahradila moderní o identickém počtu lopatek. Došlo také k převinutí generátoru. Modernizaci završila v letech 2016-17 první výměna rychlouzávěru od roku 1941.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …