ČSÚ: Meziroční směnné relace po třinácti měsících negativní

17.12.2016 7:34

V říjnu 2016 vývozní ceny meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, dovozní ceny o 0,9 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,3 %. Meziročně se vývozní ceny snížily o 2,1 %, dovozní ceny o 1,8 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,7 %.

ČSÚ: Meziroční směnné relace po třinácti měsících negativní
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání:

Vývozní ceny v říjnu vzrostly o 0,2 % (v září pokles o 0,2 %). Největší vliv na růst celkového meziměsíčního indexu mělo zvýšení cen minerálních paliv o 5,7 %. Z významnějších skupin rostly ceny ostatních surovin o 0,6 %, ceny průmyslového spotřebního zboží a strojů a dopravních prostředků se zvýšily shodně o 0,2 %. Nejvýrazněji klesly ceny polotovarů o 0,6 %.

Dovozní ceny se v říjnu zvýšily o 0,9 % (v září beze změny). Zásadní vliv na vývoj celkového meziměsíčního indexu měl růst cen minerálních paliv o 6,2 %. Ceny strojů a dopravních prostředků a ceny chemikálií rostly shodně o 0,4 %. Ceny neklesly v žádné ze sledovaných skupin.

Směnné relace se snížily na hodnotu 99,3 % (v září hodnota 99,8 %). Negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly zejména potraviny (99,1 %), polotovary (99,2 %) a stroje a dopravní prostředky (99,8 %). Z významnějších skupin zaznamenaly pozitivní hodnoty směnných relací ostatní suroviny (100,6 %).

Meziroční srovnání:

Ceny vývozu se snížily o 2,1 % (v září o 2,4 %). Podstatný vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl pokles cen strojů a dopravních prostředků o 1,7 %. Významně klesly ceny minerálních paliv o 6,9 %, chemikálií o 4,1 % a ceny polotovarů o 2,8 %. Nejvíce se zvýšily ceny živočišných a rostlinných olejů o 7,1 %.

Dovozní ceny klesly o 1,8 % (v září o 3,0 %). Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl pokles cen minerálních paliv o 9,3 %. Ceny chemikálií se snížily o 1,7 %, polotovarů o 1,6 % a ceny strojů a dopravních prostředků o 1,2 %. Ceny potravin vzrostly o 0,6 %.

Směnné relace se snížily na hodnotu 99,7 % (v září hodnota 100,6 %) a po třinácti měsících zamířily do negativních hodnot. Negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly zejména potraviny (97,5 %), polotovary (98,8 %) a stroje a dopravní prostředky (99,5 %). Z významnějších skupin dosáhla pozitivních hodnot směnných relací minerální paliva (102,6 %) a průmyslové spotřební zboží (100,7 %).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Operátoři

Pane senátore, dobrý den, myslíte, že je šance, že se někdy dočkáme slibovaného čtvrtého operátora a tím i levnějších cen? Kdo je odpovědný za to, že tu nemáme čtvrtého operátora? Někde jsem četl, že tu být nemůže, což nechápu. Žijeme přeci ve svobodné a tržní ekonomice nebo ne? Nevím, zda mi dokáže...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči v Česku vyjížděli k dvacítce požárů, které souvisely s pálením čarodějnic

13:04 HZS ČR: Hasiči v Česku vyjížděli k dvacítce požárů, které souvisely s pálením čarodějnic

Letošní pálení čarodějnic můžeme z pohledu hasičů zařadit mezi ty průměrné za posledních několik let…