ČVUT v Praze představí ultralehký letoun, jízdní kolo s karbonovým rámem a mikroelektrárnu

30.09.2016 16:20

Od 3. do 7. října se bude České vysoké učení technické v Praze prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Univerzitu bude zastupovat zejména Fakulta strojní, která přiveze to nejlepší ze svého oboru. Expozici ČVUT najdete v Pavilonu Z na stánku 92. Otevřena bude ve dnech 3. až 6. října od 9.00 do 18.00 hodin a 7. října od 9.00 do 16.00 hodin.

ČVUT v Praze představí ultralehký letoun, jízdní kolo s karbonovým rámem a mikroelektrárnu
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Exponáty Fakulty strojní ČVUT prezentují projekty realizované v rámci spolupráce fakulty s firmami. Dokumentují možnosti pracovat na vlastních projektech, které se studentům na fakultě otvírají.

Prvním z exponátů bude ultralehký letoun s dmychadlovým pohonem UL – 39 Albi týmu Ing. Roberta Theinera, Ph.D. Ultralight je unikátní jedinečným konceptem v dané kategorii i použitými materiály a technologií výroby. Jde o zatím jediný celokompozitový letoun v České republice, vyrobený z uhlíkových prepregů v autoklávu. Stroj je primárně určen pro sportovní létání, které má zároveň pilotovi nabízet pocit z letu proudovým letadlem.

Svou práci představí také tým Fakulty strojní ČVUT pod vedením prof. Ing. Milana Růžičky, CSc., který vyvýjí optimalizaci rámů z uhlíkového kompozitu s využitím vysokomodulových karbonových vláken. Jejich tuhost může být při poloviční hmotnosti více než dvojnásobná, ve srovnání s ocelí. Rámy jsou vyráběny technologií řízeného navíjení trubek a jejich spojováním, lepením a ovinem ve firmě Compo Tech PLUS. Výsledkem této optimalizace je snížení hmotnosti rámu při zachování potřebných jízdních vlastností a požadované tuhosti, pevnosti a životnosti bicyklu.

Návštěvníci veletrhu se mohou seznámit i s mikroelektrárnou WAVE, která je prototypem zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla pracující na principu organického Rankinova cyklu. Zařízení je navrženo pro spalování dřevních pelet, při výměně spalovací části lze však využít mnoho jiných paliv. Prototyp nejmenší elektrárny na biomasu na světě vznikl v týmu Ing. Jakuba Maščucha, Ph.D., na Fakultě strojní ČVUT a dále se rozvíjí ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT.

Rektor ČVUT v Praze prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc., FEng., k prezentaci ČVUT uvádí: „Účast na tak významném veletrhu s dlouholetou tradicí je pro nás prestižní událostí. Každý rok se snažíme návštěvníkům představit nejzajímavější vědecké a výzkumné novinky z oblasti strojírenství a důstojně tak uctít tradici oboru, který se v českých zemích rozvíjel už od doby průmyslové revoluce.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

16:46 AOPK ČR: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

Zároveň byly shromážděny nabídky vhodných míst a objektů pro umístění Domu přírody Soutoku.