Celní správa: Celníci sledují limity v pěstitelských pálenicích

06.10.2019 14:15

Díky loňské bohaté úrodě ovoce se zvýšil počet pěstitelů, kteří si nechali vyrobit ovocný destilát v pěstitelských pálenicích, ale také se prudce zvýšil počet pěstitelů, kteří se překročením zákonného limitu 30 litrů na osobu dopustili přestupku, definovaného v zákonu o lihu.

Celní správa: Celníci sledují limity v pěstitelských pálenicích
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

Pěstitel je oprávněn si dát vyrobit z vlastní dodané suroviny nejvýše 30 litrů etanolu, tj. 60 litrů 50% ovocného destilátu, který se v tomto objemu zdaňuje sníženou sazbou spotřební daně z lihu. Překročením tohoto limitu se pěstitelé vystavují hrozbě vysoké pokuty a doplacení rozdílu mezi základní a sníženou sazbou spotřební daně z lihu.

V pěstitelských pálenicích o každém případu pěstitelského pálení vedou evidenci, včetně jména a příjmení pěstitele, adresy jeho trvalého bydliště a rodného čísla, a tuto evidenci přikládají k měsíčnímu daňovému přiznání ke spotřební dani. Správce daně má proto informace o každém jednotlivém případu pěstitelského pálení a celkem jednoduše po skončení sezóny (od 1. července do 30. června následujícího roku) odhalí pěstitele, kteří se překročením zákonného limitu 30 litrů etanolu na osobu a osoby žijící s ní v jedné domácnosti dopustili přestupku definovaného v zákonu o lihu. Pěstitel pak může v následném správním řízení dostat vysokou pokutu, zároveň provozovatel pěstitelské pálenice je pak povinen doplatit rozdíl mezi sníženou a základní sazbou daně, který následně vymáhá po pěstiteli.

V poslední pěstitelské sezóně 2018/2019 celní správa zaznamenala v pěstitelských pálenicích nadlimitní produkci na jednoho pěstitele ve 2 346 případech, čímž došlo k možnému úniku na SPD ve výši bezmála dvou milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…