Chceme Fairtradovou Prahu. Přijďte za pěstitelkou férového kakaa a aktivistkou z Ghany

17.06.2015 15:14

Pěstitelka férového kakaa a environmentální aktivistka z Ghany navštíví 18. 6. a 19. 6. Prahu. Čeká je účast na festivalu, setkání s novináři a uvítá je i předseda Strany zelených v Praze, Ondřej Mirovský. Praha má tak poprvé možnost veřejně podpořit význam fair trade (spravedlivého obchodu) pro zlepšení životů lidí v rozvojových zemích. Jejich návštěvu v Česku organizuje Ekumenická akademie, nezisková organizace podporující fair trade a udržitelný rozvoj.

Chceme Fairtradovou Prahu. Přijďte za pěstitelkou férového kakaa a aktivistkou z Ghany
Foto: KuapaKokoo.com
Popisek: Fair trade, ilustrační obrázek

„Fair trade považujeme za významnou věc a budeme usilovat o to, aby se v České republice spravedlivý obchod s lidmi z rozvojových zemí stal samozřejmostí,“ komentuje návštěvu předseda SZ v Praze Ondřej Mirovský. Uvažuje také o zapojení Městské části Prahy 7 do mezinárodní kampaně Fairtradová města. K Fairtradovým městům patří nejen Paříž, Londýn anebo Vídeň, ale v Česku má titul už 9 měst, např. Litoměřice nebo Kroměříž.

Pěstitelka fairtradového kakaa Monica Gyan a environmentální aktivistka Beatrice Dossah přijely do Prahy informovat o tom, jaké přínosy má fair trade pro tamní pěstitele.

„Díky zapojení do Fairtrade můžeme využívat mobilní kliniky, máme přístup k pitné vodě, stavíme školy, ubytování pro učitele a financujeme učebnice pro děti,“ přibližuje situaci v Ghaně Monica Gyan. V družstvu Kuapa Kokoo kterého je členkou, mají také kontrolory, kteří dbají na potírání dětské práce.

„Mezi výhody fair trade patří i pozitivní dopad na životní prostředí. Družstvo Kuapa Kokoo zapojuje pěstitele kakaa do projektů opětovného zalesňování, které pomáhá dlouhodobě snižovat působení klimatické změny. Dále učí farmáře používat postřiky a hnojiva tak, aby nedošlo ke znečištění vodních zdrojů,“ dodává Beatrice Dossah.

V pátek budou Monica Gyan i Beatrice Dossah besedovat o fair trade na akci Narovinu Afrika fest, na které Beatrice Dossah také zazpívá.

„Fair trade spojuje lidi, kteří prosazují důstojné životní podmínky a udržitelné způsoby hospodaření. Je nás stále víc a je velmi povzbuzující setkávat se našimi partnery z globálního Jihu, kteří dokazují, že fair trade funguje,“ uzavírá Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie, která stála u zrodu fairtradového hnutí v Česku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…