Dezinfekce zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun

06.06.2013 15:59

Běžný rodinný dům je možné dekontaminovat za 500-1000 korun. Kontaminované prostory ohrožují zdraví plísněmi a infekčními chorobami. Zvláště ohroženy jsou malé děti, senioři, osoby s chronickými chorobami, alergici a astmatici. S dezinfekcí je nutné začít ihned po opadnutí povodňové vlny. Zahrnuje vnitřní a vnější obytné prostory a zdroje pitné vody. Před užíváním studniční vody je třeba si nechat udělat mikrobiologický rozbor.

Dezinfekce zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013

Povodňová vlna vyřadila z provozu čističky odpadních vod, které jsou umístěny podél toku řek. Proto je voda kontaminovaná fekálními mikroorganismy a zbytky chemických přípravků, které domácnosti a průmysl produkují. V mnoha případech jde i o zvýšený obsah těžkých kovů. „Vytopené objekty a užitné prostory včetně všech zasažených předmětů musí být vyčištěny a dekontaminovány. Stejně musí být ošetřeny i některé vnější prostory – zejména hřiště - a dále zdroje pitné vody, například studny a vodovodní rozvody,“ upozorňuje Petr Wagner, odborník na likvidaci kontaminace ze společnosti Guapex.

Náklady na dezinfekci zasažených území vyjdou na desítky milionů korun, vyplývá z odhadu společnosti AmaVictu, která se zabývá likvidací ekologických škod: „Dezinfekce běžného rodinného domu o velikosti 5+1 včetně přilehlého obývaného pozemku přijde na 500-1000 korun dle míry zasažení,“ vysvětluje Miloš Suk ze společnosti AmaVictu.

Mnoho nemocí způsobených mikroorganismy se objeví až za delší dobu. „Zdroje pitné vody mohou být kontaminované, a to přímo, kde došlo k zalití vodou, ale i nepřímo zvýšenými průsaky povrchových vod do vod spodních,“ varuje Petr Wagner. Z tohoto důvodu je nutné provést hygienizaci zdrojů vody a celého systému rozvodů, který mohl být taktéž kontaminován. Vodu je možné užívat až po provedení jejího rozboru, který potvrdí nezávadnost.

Kontaminací jsou zvláště ohroženy malé děti, senioři, osoby s chronickými chorobami, alergici a astmatici. S dezinfekcí je nutné začít ihned po opadnutí povodňové vlny. „Důkladně omýt, vysušit a vydezinfikovat se musí veškeré vybavení domácnosti. Zasažené zásoby potravin je nutné vyhodit. Obaly u konzerv a hermeticky uzavřených potravin je třeba důkladně omýt a provést dezinfekci. Veškeré – i jen okrajově zasažené – textilie je nutné vyprat a vydezinfikovat,“ upozorňuje Petr Wagner.

K dezinfekci lze použít několik typů přípravků, které nepoškozují materiály a jsou dostatečně účinné: „Běžně dostupné domácí přípravky pro dezinfekci nemusí být dostatečně koncentrované pro likvidaci znečištění po povodních. Je třeba vybírat hlavně přípravky, které mají dlouhodobý účinek a dají se aplikovat i preventivně jako ochrana proti plísním. Měly by mít plné spektrum účinku proti bakteriím, virům a plísním,“ říká Petr Wagner.

K dispozici jsou zejména přípravky na bázi chloru, jejichž nevýhodou je krátkodobé působení, a dále polymerové dezinfekční přípravky typu DEZISAN, jejichž základní vlastností je dlouhodobé působení.

Firma AmaVictu poskytuje systémová řešení v oblasti ekologické bezchlorové dezinfekce a čištění. Působí zejména v oblastech potravinářského a zpracovatelského průmyslu, chovatelství a zemědělství, zdravotnictví, veřejných prostor a dopravy.

Společnost Guapex je výrobní chemická společnost, která vyrábí širokospektrální dezinfekční prostředky. Jde o vodou ředitelné polymery, které eliminují bakterie, viry a plísně. Výrobky nejsou toxické k žádné formě života včetně lidí, rostlin a zvířat. Nepoškozují zdraví ani životní prostředí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …