Dopravní podnik uctí bojovníky Pražského povstání z řad tramvajáků

04.05.2015 20:34

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v rámci oslav 70. výročí od ukončení 2. světové války připomene veřejnosti v úterý 5. května 2015 hrdinství pražských dopraváků, kteří bojovali za osvobození republiky v Pražském povstání.

Dopravní podnik uctí bojovníky Pražského povstání z řad tramvajáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

DPP ve spolupráci s organizátory oslav 70. výročí Českého národního a Pražského povstání, plánovaných na 5. května na Staroměstském náměstí, vypraví historickou tramvaj, která přepraví čestného velitele jedné z 10 posádek historických vozidel. Vyjede od Právnické fakulty do areálu vozovny Střešovice. Zde pak společně za účasti pracovníků DPP, oblečených do dobových uniforem, položí věnec k památníku obětí 2. světové války a uctí tak památku padlých zaměstnanců bývalých Elektrických podniků.

„Pražské povstání je klíčovým okamžikem závěrečné fáze druhé světové války na našem území a zásadní příspěvek zaměstnanců veřejné dopravy k němu je momentem, na který můžeme být právem pyšní,“ konstatoval pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Zaměstnanci DPP (tehdejší Elektrické podniky) sehráli před 70 lety v bojích za osvobození Prahy významnou roli. Dobové dokumenty udávají, že se Pražského povstání zúčastnilo 1480 provozních zaměstnanců Elektrických drah a 239 pracovníků Elektráren. Barikády, jejichž součástí se na mnoha místech Prahy staly i tramvajové vozy, se staly symbolem pražského odporu.

„Pražští dopraváci neváhali před 70 lety zastavit provoz a bojovat za naši svobodu na barikádách. Osobně si jejich hrdinství velmi vážím a je potřeba jej připomínat mladším generacím. Pro Dopravní podnik je ctí odvaze bývalých kolegů a tisícovkám dalších bojovníků Pražského povstání vzdát hold symbolickou jízdou,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Pražská městská doprava se 5. května 1945 zcela zastavila. Podle dobového přehledu bylo během květnových bojů poškozeno nebo zničeno 153 tramvajových motorových vozů, 294 vlečných vozů a dva autobusy. Přesto se podařilo již 14. května 1945 obnovit provoz prvních čtyř autobusových linek a o den později vyjely první dvě tramvajové linky, i když v omezených trasách. Každý následující den se tramvajová doprava rozšiřovala o další traťové úseky a linky.

České národní a Pražské povstání ukončily boje 2. světové války v Evropě. Jen v Praze bojovalo 30 tisíc mužů a žen. Od 4. do 9. května 1945 padlo v boji 1694 Čechů, 300 vojáků Vlasovovy armády a 25 vojáků Rudé armády. Mezi oběťmi bylo i 73 zaměstnanců bývalých Elektrických podniků. Dalších 88 zaměstnanců bylo během okupace popraveno nebo zemřelo v koncentračních táborech. V některých tramvajových vozovnách jejich osudy dodnes připomínají pamětní desky nebo pomníčky. Jeden z nich je nyní na nádvoří vozovny Střešovice, kde bude v rámci oslav položen věnec na uctění památky padlých.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dpp.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …