Dostupnější ochrana spotřebitelů je na stole

15.06.2015 11:44

Sladění evropské a české legislativy si klade za cíl novela zákona o ochraně spotřebitele (č. 634/1992 Sb.), kterou budou poslanci sněmovny projednávat právě tento týden. Podrobnosti k novele dnes přináší informační portál Finančního a ekonomického institutu.

Dostupnější ochrana spotřebitelů je na stole
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: Finanční a ekonomický institut

Novela zavádí možnost mimosoudního řešení sporů mezi prodejci a spotřebiteli za dohledu České obchodní inspekce (ČOI), zabývá se spotřebitelskými spory při on-line nebo příhraničních obchodech, i bojem proti nekalým praktikám, a umožňuje inspekci pořizovat záznamy při sledování činnosti tzv. šmejdů i bez jejich vědomí.

Spory mezi spotřebitelem a prodejcem dosud často končívaly před soudy, které jsou touto agendou zahlcené, a navíc soudní jednání bývá pro obě strany dlouhé, nákladné a přes zdánlivou jednoduchost s nejistým výsledkem.

Mimosoudní řešení sporu, pro obě strany bezplatné, bude začínat stížností spotřebitele podané na ČOI nejpozději rok po prvním kontaktu (reklamaci) s prodejcem. Inspekce vyzve prodejce k dodání podkladů a vyjádření a pak vede spor jako nestranná třetí strana formou odborných názorů o postavení, právech a povinnostech spotřebitele a prodejce až k jejich dohodě, k níž by mělo dojít do 90 dní.

Nadále se počítá s již existujícími systémy řešení spotřebitelských sporů ve specializovaných oblastech. Tedy zachovává v oblasti finančních služeb současnou působnost finančního arbitra, u pošt a telekomunikací Českého telekomunikačního úřadu a v oblasti energetiky Energetického regulačního úřadu. Naproti tomu zakazuje činnost všech soukromých subjektů v mimosoudních řízeních tzv. ADR (Alternative Dispute Resolution).

Více informací na http://www.faei.cz/dostupnejsi-ochrana-spotrebitelu-na-stole/.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …