ERV Evropská varuje milovníky Eurovíkendů před zloději a řidiči kaskadéry

02.04.2014 8:01

S příchodem jara se řada Čechů vydává na prodloužené víkendy do zahraničí. Evropské metropole nejsou ovšem jen rájem turistů, ale také zlodějů a neopatrných řidičů. Podle statistik ERV Evropské pojišťovny patří mezi nejčastější škodní události krádeže peněz a fototechniky. Na druhém místě jsou nehody chodců s auty a motocykly.

ERV Evropská varuje milovníky Eurovíkendů před zloději a řidiči kaskadéry
Foto: Jan Rychetský
Popisek: 1. máj v Paříži

U Eurovíkendů je velmi důležité, aby se lidé nespoléhali na bankovní kartu nebo na kartičku zdravotní pojišťovny. „Karta zdravotní pojišťovny platí jen ve státem provozovaných zařízeních a každý musí počítat s tím, že všude v EU je třeba hradit na české poměry dost vysokou spoluúčast, většina běžných léků a zubní ošetření se hradí plně a v hotovosti,“ upozorňuje manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. A to není vše. Například převoz domů si musí nemocný hradit sám, přitom třeba sanitka z Itálie stojí 70 tisíc korun. Bez komerčního pojištění na cesty nemají navíc turisté nárok na žádné asistenční služby a vše si musí zařizovat sami.

Na co si dávat pozor v oblíbených eurovíkendových destinacích

Řím je rájem zlodějů. Jsou na ulicích i v restauracích, nejhorší situace je kolem hlavního vlakového nádraží. V létě je velké vedro – takže je nutné dodržovat pitný režim. „Řešili jsme například několik kolapsů v dlouhých frontách ve Vatikánu, kdy turisté podcenili jídlo a pití,“ říká Vlastimil Divoký z ERV Evropské. Velký pozor by si lidé měli podle pojišťovny dávat na zběsilý způsob jízdy tamních řidičů i na muže převlečené za římské vojáky, kteří nabízejí focení, ale pak tvrdě vyžadují zaplacení (většinou 10 eur). Obdobné jako v Římě je to i ve Valencii a Florencii.

Paříž patří k bezpečnějším městům, ale je třeba dávat si pozor v pařížském metru a na přistěhovalce v předměstských čtvrtích.

V Londýně je největším úskalím doprava. „Velké nebezpečí znamenají například přechody pro chodce, protože Evropané jsou zvyklí dívat se doleva, ale tady auta přijíždějí zprava,“  varuje Vlastimil Divoký a dodává: „Zvyknout si na jízdu vlevo není snadné a na prodloužený víkend ani nemá smysl se to učit, proto je lepší raději neřídit.“ Bezpečné jsou ale jen oficiální taxíky „black cabs“, v těch ostatních hrozí předražení a krádeže. ERV Evropská varuje také před diskusemi s opilými Angličany, které často končí potyčkami.

V Kodani poznáte, proč se říká „pije jak Dán“. Hlavně o víkendech je v barech, v restauracích i na ulicích plno opilců. Kvůli levnějšímu alkoholu sem jezdí i řada Švédů. Zásadně se tu nechodí na červenou. Citliví jsou na to hlavně policisté.

Stockholm a Helsinky jsou celkem bezpečná města. Je tu ale velmi drahé jídlo a pití.

Barcelona je plná kapsářů a zlodějek. „Nevyplatí se tu v barech dávat příliš do řeči s místními děvčaty, protože hrozí, že dají cizinci něco do pití a pak ho okradou,“ varuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…