HZS ČR: Potápění v prostředí nebezpečných látek

15.06.2017 21:43

Ve dnech 15. 5. – 19. 5. a 22. 5. – 24. 5. 2017 proběhl v Brně specializační kurz příslušníků HZS ČR s kvalifikací potápěče, zaměřený na zásahy v prostředí kapalných nebezpečných látek.

HZS ČR: Potápění v prostředí nebezpečných látek
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Jeho cílem bylo proškolit další potápěče pro práci se systémem povrchové dodávky do prostředí HAZMAT (HAZard MATerial). U HZS ČR se používá systém povrchové dodávky, který se skládá z potápěčské přilby, kufru pro rozvod vzduchu a komunikaci, přívodních hadic a zdroje vzduchu.

Účastníci kurzu byli vybráni z řad nejzkušenějších potápěčů HZS ČR s kvalifikací „Potápěč III“.  První část výcviku proběhla na městském plaveckém stadionu. Během šest dnů trvajícího praktického výcviku, který následoval hned po úvodním dvoudenním bloku teoretické přípravy, se frekventanti kurzu seznámili s konstrukcí a obsluhou systému, sestávajícího ze speciálního suchého obleku se zvýšenou odolností vůči chemickým i biologickým látkám, přetlakové přilby, kufru pro komunikaci a dodávku dýchacího média a záložního dýchacího systému. Během zaměstnání, při němž potápěči plnili specifické úkoly pod hladinou, se všichni vystřídali, jak na pozici potápěče, tak na pozici operátora, supervisora a tendera. Jejich úkolem bylo poskytovat potápěči technickou podporu a dohled ze břehu. Pro přiblížení činnosti reálným podmínkám probíhala většina operací se zalepeným zorníkem, simulujícím nulovou viditelnost.

Vrcholem kurzu byl výcvik ve zcela reálných podmínkách. To se podařilo, s přispěním městských vodáren, které poskytly k výcviku technologickou část městské čistírny odpadních vod. Námětem cvičení byl zásah potápěče v aktivační nádrži s jeho následnou úplnou dekontaminací. Ta probíhala v dekontaminačním stanovišti Záchranného útvaru HZS ČR, instalovaném v těsné blízkosti nádrží na hranici tzv. nebezpečné zóny (což je prostor, do kterého by při ostrém zásahu mohli zasahující vstupovat pouze s vybavením příslušného stupně ochrany, závislého na charakteru konkrétní nebezpečné látky).  Celý průběh cvičení byl pozorně sledován jak pracovníky vodáren, tak specialisty HZS ČR, kteří na základě svých zkušeností a poznatků vznesli podnětné náměty pro případný ostrý zásah.

Příslovečnou třešničkou na dortu se nakonec stala skutečná drobná oprava na míchadle jedné z nádrží, které se velmi profesionálně zhostil jeden z cvičících potápěčů, takže se podařil spojit výcvik s reálnou činností.

Autor textu: nprap. Milan Ňorek, HZS Jihomoravského kraje

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…