Hasiči a energetici vylepšují komunikaci s obyvateli v okolí jaderných elektráren

30.11.2016 16:53

Díky dohodě mezi Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky a společnosti ČEZ dojde k významné modernizaci sirén v regionech kolem elektráren Temelín a Dukovany. Hasiči nově využijí i zásahové a školicí prostředky a zároveň také proškolí stovky osob.

Hasiči a energetici vylepšují komunikaci s obyvateli v okolí jaderných elektráren
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrárna

Nové učebny, nebo speciální měřící přístroj pro hasiče na Vysočině a v jižních Čechách. To jsou první konkrétní projekty v hodnotě tři čtvrtě milionu korun, které získali hasiči díky spolupráci s energetiky z Jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Na oplátku proškolili řadu zaměstnanců. „Dohoda zdaleka není jen o sponzoringu a školení. I když je riziko větší havárie u českých jaderných elektráren extrémně nízké, stejně musíme být připraveni. A v první linii bychom společně se zaměstnanci stáli my – hasiči. I proto je pro nás velmi těsná spolupráce nesmírně důležitá,“ vysvětluje Daniel Miklós, ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Nejvýznamnějším prvkem dohody mezi hasiči i energetiky je plán na výměnu a modernizaci sirén v takzvaných Zónách havarijního plánování. Tedy ve třinácti až dvacetikilometrovém okruhu kolem elektráren. Dotkne se více než 127 000 lidí v obou lokalitách.

„Sirény sice slouží primárně obyvatelům a obcím pro všechny typy výstrah, ale jsme si vědomi naší společenské odpovědnosti a proto jsme se s hasiči dohodli na plánu jejich výměny a obnovy,“ potvrzuje ředitel Útvaru bezpečnost společnosti ČEZ Roman Havlín.

Konkrétní rozsáhlý modernizační plán představí hasiči a energetici v příštích letech. Pro změnu jihomoravští hasiči navíc získají i podobnou učebnu jako jejich kolegové z Vysočiny.

„Dohoda je výhodná oboustranně. My zásadním způsobem pomůžeme s technickými opatřeními a dary, hasiči přispívají svými znalostmi a službami,“ konstatuje Havlín.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …