Hospodářská komora: Navrhované spojení státních agentur je pouhý výkřik do tmy. Podnikatelé navíc neměli šanci vládní návrh ani připomínkovat

23.02.2020 19:27

Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se zítra zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování. Hospodářská komora navrhované změny odmítá, mj. také proto, že vládní materiál ani nemohla – jako nejvetší reprezentant podnikatelů v zemi – oficiálně připomínkovat.

Hospodářská komora: Navrhované spojení státních agentur je pouhý výkřik do tmy. Podnikatelé navíc neměli šanci vládní návrh ani připomínkovat
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Bez analýzy dlouhodobého fungování institucí, které svoji činností financovanou z veřejných peněz často konkurují nestátním subjektům včetně Hospodářské komory, zůstanou zamýšlené změny pouze na papíře. Zefektivnění činnosti státních příspěvkových organizací přitom vychází přímo z programového prohlášení vlády.

Stát chce např. redukcí kontaktních míst v zahraničí do roku 2022 ušetřit skoro 80 mil. Kč., právě za hranicemi ČR – a hlavně mimo EU – je podle Hospodářské komory největší poptávka firem po poradenství a dalších službách. Synergie naopak neřeší působení agentur v ČR, pouze bez jakýchkoliv dokladů o efektivitě a úsporách konstatuje, že vytvořením vnitrostátní sítě již bylo této části integrace dosaženo. Ve skutečnosti tuto vnitrostátní funkci mohla a stále ještě může plnohodnotně a profesionálně nahradit Hospodářská komora, což by byla i z pohledu státního rozpočtu nejlevnější varianta.

„Nerozumíme tomu, proč například agentura CzechTrade, ročně hospodařící s téměř 300 miliony korun od státu, dělá v našich regionech exportní poradenství, které pro firmy už pátým rokem zajišťuje Hospodářská komora prostřednictvím Krajských exportních konferencí a dalších vzdělávacích akcí. Za peníze daňových poplatníků a podnikatelů bychom si představovali vyšší přidanou hodnotu, zejména v exportních teritoriích,“ říká viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář s tím, že Hospodářská komora jako největší zástupce podnikatelů v zemi nemohla své argumenty uplatnit v meziresortním připomínkovém řízení.

Dalším z problémů, který vládou projednávaný materiál vůbec neřeší, je roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Hospodářská komora proto na základě zpětné vazby od podnikatelů, kterou průběžně monitoruje, prosazuje, aby podporu zahraničního byznysu řídily výhradně ekonomické sekce českých velvyslanectví.

Hospodářská komora v současnosti kromě pravidelného pořádání Krajských exportních konferencí disponuje sítí deseti krajských exportních specialistů, kteří podnikatelům v regionech pomáhají a radí v otázkách směřování exportu, administrativy i další důležité agendy. „Na základě velmi pozitivní zpětné vazby od podnikatelů víme, že podporu zahraničního obchodu děláme na vysoké úrovni. Je tedy o to smutnější, že se stát s námi nechce o tak zásadních otázkách, jako je slučování agentur, bavit. Jednání s vládou se každopádně nebráníme a jsme připraveni dát na stůl naše argumenty,“ uzavírá Minář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…