IDS není a nebude fíkovým listem exprimátora Béma

11.12.2013 23:40

Bývalý pražský primátor Pavel Bém ve svém vyjádření „IDS trucuje a stavební dohled na Blankou vázne“ ze 7. prosince 2013 obvinil IDS, že „nechala Metrostav stavět, prakticky bez jakékoliv kontroly“.

IDS není a nebude fíkovým listem exprimátora Béma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-primátor Pavel Bém

Ve skutečnosti však nic nemůže být vzdálenějšího pravdě víc než toto tvrzení. Realita je taková, že IDS vykonávala a vykonává veškeré investorské služby podle mandátní smlouvy. Tzn. stavební dozor, kontrolu provedených prací, kontrolu předkládaných změnových protokolů, přejímací řízení a zkušební provoz u dokončených objektů. A tyto činnosti jsme vykonávali i v době, kdy za ně magistrát neplatil, a vykonáváme je i nyní, kdy nám magistrát stále neplatí. Navíc vykonáváme i funkci správce stavby, aniž bychom za to kdy viděli jedinou korunu! Obviňovat nás tedy z neplnění smlouvy je mírně řečeno nekorektní.

Pavel Bém také zřejmě nepochopil, jaká je naše role na stavbě tunelového komplexu Blanka. Stavební dozor totiž nemá oprávnění jménem investora sám o sobě cokoliv zadávat, schvalovat změny projektů či smluv. Vždy tam musí být podpis investora – v tomto případě OMI MHMP (Odbor městského investora Magistrátu hlavního města Prahy). OMI si veškerá výběrová řízení zadál sám a sám také schvaloval veškeré vícepráce. Určitě jsme tak nemohli nechat „Metrostav stavět prakticky bez jakékoliv kontroly“ a to ani kdybychom chtěli. Tvrzení, že IDS měla na stavbě Blanky „kontrolovat dodržování zákona o veřejných zakázkách a tím i rozsah víceprací“, je pak buď důsledkem naprosté neznalosti smlouvy a toho, co technický dozor investora vlastně dělá, nebo bezostyšným pokusem o přehození odpovědnosti na někoho jiného.

Pavel Kočiš, mediální zástupce IDS

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …