Inflace v květnu zůstala nadále lehce pod prognózou České národní banky

09.06.2017 15:46

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v květnu 2017:

Inflace v květnu zůstala nadále lehce pod prognózou České národní banky
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v květnu 2017 meziročně o 2,4 %. Inflace se tak v souladu s očekáváním ČNB nachází v horní polovině tolerančního pásma jejího dvouprocentního cíle. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v květnu meziročně zvýšily o 2,5 %.

Celková meziroční inflace byla v květnu o 0,2 procentního bodu pod prognózou ČNB. Důvodem byly – podobně jako v dubnu – zejména nižší ceny potravin. Ve stejném směru v květnu působil mírnější než očekávaný meziroční nárůst cen pohonných hmot. Odchylku inflace od prognózy směrem dolů naopak i nadále tlumila lehce vyšší než očekávaná jádrová inflace. V ní se již delší dobu pozitivně projevuje pokračující růst domácí ekonomiky a zvýšená dynamika mezd. Na jádrovou inflaci v poslední době působí i zrychlený růst výrobních cen v eurozóně. Prognóza vývoje v dalších složkách inflace, tedy u regulovaných cen a primárních dopadů změn nepřímých daní, se v květnu v zásadě naplnila.

Zveřejněná data představují jen lehké protiinflační riziko pro naplnění stávající prognózy ČNB. Podle ní má inflace ve zbytku letošního roku setrvat v horní polovině tolerančního pásma. K cíli se pak inflace opět vrátí počátkem příštího roku a v jeho těsné blízkosti se bude nacházet i na horizontu měnové politiky, tedy ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2018. Důvodem tohoto očekávaného zmírnění inflace bude lehké zvolnění růstu domácích nákladů v následujícím období. To bude způsobeno zvyšováním dynamiky produktivity práce, a to i přes mírně zrychlující růst mezd a ekonomické aktivity. Současně se aktuálně proinflační působení dovozních cen rychle opět změní na protiinflační, a to v důsledku zvolnění růstu cen zahraničních výrobců v kombinaci s prognózovaným posílením kurzu koruny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…