Léčba rakoviny stojí miliardy, náklady meziročně rostou o deset procent

03.02.2017 18:36

Více než dvě miliardy korun vydala v roce 2015 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) za léčbu přibližně 28 000 klientů, trpících některým druhem rakoviny. Rok před tím činily celkové náklady na léčbu rakoviny 1,9 mld. korun. Náklady na léčbu této zákeřné nemoci meziročně stoupají přibližně o 10 %.

Léčba rakoviny stojí miliardy, náklady meziročně rostou o deset procent
Foto: zpmv.cz
Popisek: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra - logo

Ukazují to data aktuální analýzy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), vypracované u příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který letos vychází na sobotu 4. února. „Významně rostou náklady na léčiva pro onkologické pacienty. V roce 2015 vydala pojišťovna jen na léčiva přes 873 miliony korun, což bylo o 65 milionů více než v roce 2014,“ uvedla mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

Téměř sedm set klientů ZP MV ČR trpí některým druhem rakoviny hlavy a krku. Pojišťovna za jejich léčení vydá ročně kolem 46 milionů korun.

Včasná prevence stojí nepoměrně méně a může zcela zachránit život. „Pokud se nádor zjistí včas, až 95 procent pacientů se vrátí po léčbě do běžného života. Proto nepodceňujme prevenci a nechme se včas vyšetřit,“ vyzývá generální ředitel ZP MV ČR David Kostka. Pojišťovna nabízí z fondu prevence svým klientům příspěvek až 500 Kč na onkologická vyšetření, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Kromě toho ZP MV ČR už v roce 2011 zahájila projekt, díky kterému již stovky jejích klientů absolvovaly komplexní onkologické preventivní vyšetření v renomovaném Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně.

ZP MV ČR je největší zaměstnanecká zdravotní pojišťovna v zemi s celkovým počtem více než 1,3 milionu klientů. Je držitelkou prestižního ocenění Zdravotní pojišťovna roku 2015 a 2016.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…