Lesy ČR: Lesníci opět pomohli rarohům k návratu do přírody

12.06.2017 16:24

Asi před padesáti dny se vylíhli v jednom z českých sokolnických chovů. Několik dní pobyli ve vypouštěcí kleci desítky metrů nad zemí u královéhradeckého ředitelství státního podniku Lesy ČR. V pátek lesníci dva rarohy velké vypustili, ale do bezpečné klece se mohou kdykoli vrátit.

Lesy ČR: Lesníci opět pomohli rarohům k návratu do přírody
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

„Podporujeme tak populaci kriticky ohrožených dravců,“ vysvětlil Petr Zvolánek ze státního podniku Lesy ČR. Ve vypouštěcí kleci rarozi deset dní pozorovali okolí, aby se po vzletu zorientovali a měli možnost se do „prozatímního domova“ vrátit. Předtím pobývali u sokolníka ve voliéře, kde je vychovali vlastní rodiče. „Díky nim si zafixovali schéma hnízdní péče i obraz raroha jako vzoru pro výběr budoucího partnera. To je velmi důležité, protože je nic nebude mást a vyhledají v době své pohlavní dospělosti, tedy někdy ve třech letech, opět raroha,“ pokračoval Zvolánek.

Podle něj budou nyní oba ptáci zkoušet své letové možnosti a až získají jistotu, začnou si sami hledat potravu v přírodě. Do té doby pro ně bude v kleci připravená. „Zdokonalování v letu i lovu je dáno geneticky,“ dodal znalec dravců a lesní pedagog Petr Zvolánek. V posledních několika letech tak státní lesníci rozšířili populaci těchto ohrožených ptáků o více než pět desítek.

Raroh velký z čeledi sokolovitých dorůstá 47 až 55 cm s rozpětím křídel 105 až 129 cm. Má převážně hnědé peří s šedými letkami. Živí se zejména hlodavci a ptáky, které uloví. Hnízdí na skalních římsách nebo na stromech v opuštěných hnízdech jiných větších ptáků. Je ohroženým druhem, sídlí především v Asii. Stejně jako Slovensko nebo Maďarsko je Česká republika jeho tradičním evropským teritoriem. Zároveň je poslední zemí na severozápadě areálu, v němž raroh sídlí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Nelegální přepravy minerálních olejů na severu Čech

11:44 Celní správa: Nelegální přepravy minerálních olejů na severu Čech

Během jednoho dne odhalili celníci na Teplicku tři nelegální přepravy minerálních olejů ze sousedníh…