Lesy ČR: Ve státních lesích se letos vysadí 50 milionů sazenic lesních dřevin

08.04.2016 18:54

Zalesňování v lesích začalo. V březnu byly na dvanácti stech hektarech lesa vysazeny přibližně 8,3 miliony smrků, borovic, buků, dubů, ale i lip, olší a javorů. Letos plánují lesníci vysadit na osmi tisících hektarech státních lesů 50 milionů sazenic lesních dřevin - investice za půl miliardy korun.

Lesy ČR: Ve státních lesích se letos vysadí 50 milionů sazenic lesních dřevin
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

„Na jaře se zalesňuje po rozmrznutí půdy - nejvíce v dubnu, kdy nehrozí mrazy a sazenice ještě nejsou narašené. Podzimní práce trvají od září do poloviny listopadu. Vždy ale záleží na počasí, nesmí mrznout,“ vysvětlil Václav Lidický, výrobně-technický ředitel státního podniku Lesy ČR. Z jehličnanů se nejčastěji sázejí smrky, a to tři až čtyři tisíce kusů na hektar. Z listnatých pak buky a duby, a to osm až deset tisíc kusů na hektar. Loni bylo ve státních lesích vysazeno 53 milionů sazenic. Tedy o sedm milionů méně než v roce 2014. „Státu totiž ubylo v souvislosti s církevními restitucemi přes deset procent lesní plochy,“ uvedl generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád.

Letos plánují státní lesníci výsadbu 50 milionů sazenic na osmi tisících hektarech. „Sazenice mohou být teoreticky pěstované v celé republice, ale rozhodující je jejich původ. U většiny dřevin, zejména u borovice, nelze sbírat osivo v nížinách a z něj vypěstované sazenice sázet na horách. Strom by se jiným podmínkám nemusel přizpůsobit,“ dodal výrobně-technický ředitel Lidický. Na dalších třech tisících hektarech by mělo letos dojít k tak zvané přirozené obnově, tedy růstu semenáčků ze semen spadlých přímo ze stromů.

Kvůli suchu loni uhynulo ve státních lesích 20 až 30 procent nových sazenic, ztráta na zalesňování byla vyčíslena na 125 milionů korun. Loňské extrémní počasí ovlivnilo také kvalitu semen lesních dřevin. V květnu stromy kvetly, ale vlivem sucha plody nedozrály. Zejména u listnáčů byla semena hluchá. Stromy také málo rostly a prospívaly. Byly oslabené, a tedy náchylnější k poškození, například václavkou, kůrovci či hlodavci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…