Lesy ČR dosahují extrémních příjmů díky vysávání dodavatelů, tvrdí šéf zkrachovalé lesnické firmy Less

01.10.2013 11:52

Důvodem extrémních příjmů státního podniku Lesy ČR v posledních letech byla jejich obchodní politika vůči dodavatelům lesnických služeb a obchodu se dřevem. Vedlo to k vysávání firem, které tyto služby poskytovaly a které nakupovaly dřevo, říká v rozhovoru pro nový portál Ekonomika.cz Jan Mičánek.

Lesy ČR dosahují extrémních příjmů díky vysávání dodavatelů, tvrdí šéf zkrachovalé lesnické firmy Less
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěné klády na Šumavě

Mičánek je jedním z nejvýznamnějších podnikatelů v lesnictví v České republice. Jeho akciová společnost LESS na sklonku slabé a nevýrazné vlády Petra Nečase zkrachovala. Do té doby dávala práci více než čtyřem tisícovkám lidí a dosahovala obratu přes 8,5 miliardy korun. Přesně před rokem podala společnost vlastní insolvenční návrh spojený s povolením na reorganizaci a nyní je v úpadku.

„Státní zakázky na Lesích ČR musíme rozdělit na dvě zásadně odlišné skupiny,“ vysvětluje Jan Mičánek podstatu uvedeného vysávání: „Tu první tvoří zakázky v lese, kde - pokud vím - korupce nikdy neprobíhala, a tu druhou, která je tvořena především nákupem služeb, které se lesnictví netýkají.“

Podle Mičánka se se v posledních letech se našli lidé, kteří pochopili, že pokusy dojit lesnické firmy přes zadávání zakázek a s tím spojenou korupcí jsou marné.  Proto prý zvolili z jejich pohledu chytřejší strategii.

„Dostat peníze pod kontrolu do Hradce a tam už je to mnohem jednodušší,“ říká šéf firmy Less Jan Mičánek v rozhovoru pro portál Ekonomika.cz. Způsobů kradení je podle něj spousta: „Všichni je dobře známe z praxe ministerstev, různých státních úřadů, státních a polostátních podniků. Reklama, IT, právníci, personální agentury, etické kodexy apod.“

„Kmotři mi vzkázali, abych už nemluvil o rozkrádání státních Lesů ČR,“ říká Mičánek a dodává, že v tomto směru žádný konkrétní plán nemá. „Ale jsem zvyklý odpovědět na otázku, pokud ji někdo položí,“ říká Mičánek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…