Letos již pošesté bude projekt „Na kole jen s přilbou“ pomáhat chránit zdraví a životy cyklistů

20.05.2016 16:01

Se společným projektem Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby „Na kole jen s přilbou“ se letos setkají cyklisté v osmi horských oblastech a na řadě cyklostezek a cyklotras po celé České republice. K projektu se připojuje stále více měst a dalších partnerů ze soukromého a veřejného sektoru.

Letos již pošesté bude projekt „Na kole jen s přilbou“ pomáhat chránit zdraví a životy cyklistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaparkovaná kola

Cílem projektu Na kole jen s přilbou je přispět ke snižování výskytu nehod cyklistů spojených se zraněním či dokonce usmrcením. Letos se jedná již o šestý ročník.

Zatímco v roce 2011, kdy byl projekt spuštěn, se mohli cykloturisté setkat s příslušnými cyklohlídkami v Jizerských horách a v Krkonoších, letos půjde o hlavní horské oblasti v rámci celé České republiky. Kromě Jizerek a Krkonoš se tak cykloturisté budou moci seznámit se zásadami bezpečné jízdy na kole také v Orlických a Krušných horách, v Beskydech a Jeseníkách, na Šumavě či Vysočině. A také na vinných stezkách Lednicko-Valtického areálu. „I v loňském roce musela Horská služba zasahovat zhruba 700x při úrazech cyklistů a koloběžkářů. A právě jezdci na koloběžkách nám začínají dělat velké starosti. Mnohdy na nich jezdí lidé, kterým nejde ani tak o poznávání přírodních krás, ale spíše o absolvování adrenalinových sjezdů strmých horských cest. Už to samo o sobě je nebezpečné. Když se k tomu přidá nejednou slabá tělesná kondice svátečního jezdce, může být zaděláno na pořádný průšvih,“ varuje Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR. Navíc se projekt dostává i do řady našich měst. Během uplynulých pěti let se tak stal významným prvkem přispívajícím k propagaci nejen bezpečné cykloturistiky, ale jízdy na kole obecně. A přibývá i počet přímo oslovených cyklistů. Zatímco v roce 2014 jich bylo zhruba 15 000, loni se jednalo již o 22 000 osob.

Projekt si postupem času získal důvěru desítek institucí. Letos se mezi jeho partnery řadí např. Ministerstvo pro místní rozvoj, Asociace krajů, Svaz měst a obcí či Česká kancelář pojistitelů. Podporu vyslovilo také 13 krajů a 11 měst.

Původně projekt ne náhodou cílil na propagaci používání cyklistických přileb. „Pokud dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve 3/4 případů zasažena právě hlava či krk. Přitom ve 2/3 případů by bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Dnes jsou cyklistům poskytovány komplexní informace, jak mohou zvýšit vlastní bezpečnost při jízdě na horských stezkách i po silnicích. Např. se dozvědí, jak se přesvědčit o řádném technickém stavu svého kola a jaká je jeho povinná výbava. Pozornost je věnována i tomu, jak být viditelný pro ostatní, a to nejen za snížené viditelnosti, ale i za dne. „Cyklisté by měli dbát na svou viditelnost permanentně. Lze proto doporučit používat oblečení a přilby ve výrazných barvách, přinejmenším vhodné pestře zbarvené doplňky. Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy,“ doporučuje Roman Budský. Pochopitelně je hovořeno i o vlivu alkoholu na schopnost bicyklisty bezpečně ovládat kolo. Každoročně řada našich občanů holduje cykloturistice i v zahraničí. I pro ně je připravena řada cenných informací, mj. jak je to s povinností používat přilbu v jednotlivých státech EU28 a nakolik přísně se posuzuje jízda po nějaké té vypité sklence alkoholu.

Narazíte-li na stanoviště projektu „Na kole jen s přilbou“, neváhejte se alespoň na chvilku zastavit. Budete si moci odpočinout a občerstvit se. A navíc se dozvíte řadu zajímavých informací a rad, jak se bezpečně pohybovat na kole u nás i při případné návštěvě některého ze států EU. Pro cyklisty je navíc připraveno na 80 000 cykloturistických map v 10 mutacích. „Náš tým připomene základní zásady bezpečné jízdy na kole. Poukáže, na co si dát nejvíce pozor a jak nejlépe ochránit sebe a své blízké,“ upřesňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Široká plejáda informací ze světa bezpečné cykloturistiky se nachází na webovém portálu projektu www.nakolejensprilbou.cz. Návštěvníci portálu se také mohou zúčastnit soutěže o zajímavé ceny. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…