Liberecký kraj nesouhlasí s omezením záchranných prací letecké záchranné služby v Liberci

23.10.2019 8:24

Ministerstvo zdravotnictví na začátku října vypsalo výběrové řízení na provozování letecké záchranné služby po roce 2021. Pro její činnost však stanovilo Libereckému kraji nepřijatelné podmínky.

Liberecký kraj nesouhlasí s omezením záchranných prací letecké záchranné služby v Liberci
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

Dle zadání by případný nový provozovatel nemusel zajišťovat vybavení vrtulníku pro speciální záchranné akce, a to například metodou slaňování. Hejtman Martin Půta proto odeslal v pondělí 21. října po mimořádné schůzi krajské rady dopis ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi se zásadními připomínkami a nesouhlasným stanoviskem.

„Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a Horská služba České republiky má v současné době speciálně vycvičené týmy, které s vrtulníkem létají, slaňují a zachraňují v náročném terénu lidské životy. Tím plní veškeré činnosti dle metodického pokynu ministerstva ke speciálním záchranným pracím včetně lanových technik. Nesouhlasím s omezením, či dokonce vyloučením této činnosti, protože by došlo k zásadnímu snížení dostupnosti a kvality neodkladné péče všem, kteří ji na území Libereckého kraje potřebují. Za hlavní selhání považuji to, že s námi, jakožto se zřizovatelem zdravotnické záchranné služby, podmínky tendru předem nikdo nekonzultoval. Náš názor by tak odpovědní úředníci znali ještě před vyhlášením výběrového řízení,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Letecká záchranná služba v Liberci létá se speciálními záchrannými týmy do nepřístupného terénu již od roku 1997 a poskytuje standardní, ale i speciální přednemocniční neodkladnou péči. Díky tomu rychle a kvalitně zasahuje i ve vzdálených nebo nepřístupných místech. Zároveň bez nutnosti zvláštních investic disponuje materiálem pro speciální činnosti a kompletním vycvičeným týmem – lékař, zdravotnický záchranář, člen horské služby. 

„Liberecká letecká záchranná služba je plně schopná zajistit dopravu lékaře s vybavením na místo zásahu ve velmi krátkém čase. Nový tendr ministerstva zdravotnictví ji, bohužel, vrací o 20 let zpět. Liberecký kraj kvůli svým geografickým podmínkám letecké specialisty potřebuje. Řada míst je zde špatně dostupná pozemní cestou. Naši obyvatelé by podle podmínek tendru byli nuceni na lékařskou pomoc čekat o desítky minut déle. S těmito negativními dopady zásadně nesouhlasíme a je to pro nás naprosto nepřijatelné,“ uzavřel MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek pro resort zdravotnictví.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…