MO ČR: U Českého rozhlasu se vzpomínalo na oběti srpna 1968

21.08.2016 19:46

V neděli 21. srpna 2016 se náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jakub Landovský spolu se zástupcem ředitele Sekce podpory MO brigádním generálem Jaroslavem Linhartem zúčastnili vzpomínkového setkání k připomenutí památky obětí vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968.

MO ČR: U Českého rozhlasu se vzpomínalo na oběti srpna 1968
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Pietní akt se konal před budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech a jako každoročně se jej zúčastnili nejvyšší státní představitelé, zástupci Českého rozhlasu i přímí účastníci událostí, které se zde odehrály před osmačtyřiceti lety.

„Naše společnost je jednoznačně na straně kultury paměti, proto je naší povinností znovu a znovu připomínat fakta a pocity, které doprovázely okupaci Československa,“ řekl v úvodním projevu současný generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a pokračoval: „Pro náš národ Pražské jaro nikdy doopravdy nebylo projevem jakýchsi ideologických různic. I přes dobové mocenské zápasy různých skupin a křídel ve vládnoucí komunistické straně, Pražské jaro pro nás vždy bylo a zůstává vzepětím celonárodní tvořivé energie, revolucí ducha.“

Místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská stejně jako další řečníci, mezi nimiž byli poslanec Karel Schwarzenberg či za vládu ministr Jiří Dienstbier, ale i další, upozorňovali na fakt, že svobodu slova je potřeba bránit i v dnešní době a zmínili se o významné informační roli, kterou sehráli pracovníci tehdejšího Československého rozhlasu právě v oněch pohnutých událostech roku 1968.

Pod pamětní desku na budově rozhlasu, připomínající zdejší tragickou událost, položili představitelé státu i místní správy a samosprávy smuteční věnce a kytice.

• Do tehdejší operace s názvem Dunaj se zapojilo pět socialistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Dále se jí účastnila vojska Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky, Bulharské lidové republiky a Německé demokratické republiky. Invaze se odmítly zúčastnit Albánie a Rumunsko. Vpád vojsk na suverénní území tehdejšího Československa znamenal zásadní zvrat a pohřbil iluze o možnosti reformy socialismu oproštěného od totalitních principů.

• V 07:30 hodin 21. srpna 1968 obklíčily sovětské tanky okolí budovy rozhlasu na pražských Vinohradech. Jsou zaznamenány první střety s obyvateli Prahy – ty si nakonec vyžádají 17 obětí a 52 raněných. Tři lidé byli zastřeleni, 12 lidí přišlo o život při explozi vozidla vezoucího munici a dva lidé se zabili pře skoku z okna hořícího domu naproti rozhlasu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…