Malé obce prý nezvládnou zajišťovat sociální bydlení. Chtějí změnu pravidel

08.04.2015 8:15

Sociální byty mají být především v oblastech, kde mají lidé možnost získat práci a kde takové byty pomohou zabránit vzniku ghett. Sdružení místních samospráv zastupující malé obce proto požaduje, aby se k přepracování vrátila Koncepce sociálního bydlení na roky 2015 – 2025. Koncepce má podle vlády přinést dostatek bytů chudým lidem.

Malé obce prý nezvládnou zajišťovat sociální bydlení. Chtějí změnu pravidel
Foto: Daniela Černá
Popisek: Komunita před domem v Horní Suché

Snaha řešit sociální bydlení bez zajištění finanční podpory a informací od představitelů měst a obcí ale podle Sdružení místních samospráv (SMSČR) nevychází z reálných možností samospráv. „Sdružení místních samospráv ČR chápe snahu vlády řešit sociální bydlení, ale zásadně nesouhlasí s tím, aby byly na obce převáděny nové povinnosti bez současného zajištění finančních zdrojů a bez důkladné analýzy stávajícího stavu, vycházející z podkladů a informací představitelů územních samospráv,“ uvedla Jana Juřenčáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.

Podle SMSČR je v České republice 77,3 % obcí, kde žije do 1000 obyvatel.  A drtivá většina těchto obcí nemá ve svém vlastnictví žádné byty. Například v obci s 500 obyvateli při celkovém počtu 150 bytů by navrhovaná povinnost vyčlenit 5 procent bytů pro sociálně slabé znamenala mít k dispozici pro tyto účely 8 bytových jednotek. „To je nerealizovatelné. Sociální bydlení by mělo být zajišťováno v lokalitách, kde je možnost zapojení do pracovního procesu a tam, kde by nevznikaly sociálně vyloučené lokality,“ uvedla Juřenčáková. Podle sdružení by sociální byty měly zajišťovat obce s rozšířenou působností, které mají i dostatečný počet úředníků k posouzení všech okolností ohledně sociální situace lidí.

Zástupci malých obcí za prioritu především považují řešení problémů s nezaměstnaností a prevencí kriminality, to podle nich povede ke snížení počtu lidí, kteří budou sociální bydlení potřebovat.

Problémy malých obcí v oblasti bydlení zhoršuje i dotační politika státu. „Současná dotační politika státu naprosto ignoruje venkovský prostor. Dotace na bydlení poskytované Státním fondem rozvoje bydlení jsou převážně směřovány do měst na podporu regenerace panelových bytů a sídlišť. Venkovské obyvatelstvo však kromě možné podpory z programu Zelená úsporám nemá žádnou jinou dotační možnost na obnovu či výstavbu bytového fondu. Rovněž je na zvážení podpora výstavby nových bytů za situace, kdy podle výsledků sčítání je 600 tis. bytů prázdných.,“ uvedla starostka městyse Pozlovice Olga Tkáčová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…