Ministerstvo obrany a Česká zbrojovka podepsaly smlouvu na ruční zbraně

26.04.2020 15:13

V úterý 21. dubna 2020 podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a Ladislav Britaňák, generální ředitel České zbrojovky a.s., rámcovou smlouvu na pořízení ručních palných zbraní pro českou armádu.

Ministerstvo obrany a Česká zbrojovka podepsaly smlouvu na ruční zbraně
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

„Naším cílem je modernizovat armádu, ale v této těžké době také podpořit český průmysl a udržet pracovní místa,“ vysvětlil ministr obrany Lubomír Metnar. „Uzavřená rámcová smlouva umožní pořídit do roku 2025 pro naše vojáky až 39 tisíc ručních zbraní od renomovaného výrobce.“

„Pro armádu je to významný krok ke stabilitě, potřebujeme sjednotit platformu ručních zbraní pro vojáky i aktivní zálohy,“ řekl náčelník Generálního štábu armádní generál Aleš Opata. „Se zbraněmi od České zbrojovky máme výborné zkušenosti, navíc podpoříme českou firmu.“

Smlouva měla být původně uzavřena už před rokem. „Podpis se zdržel vinou konkurenčního boje a neúspěšné stížnosti podané k ÚOHS,“ řekl ministr Metnar.

„Je nám ctí, že můžeme uskutečnit další dodávky pro naši armádu, která je historicky jedním z nejvýznamnějších zákazníků České zbrojovky a také důležitou referencí na světových trzích. Navíc tato zakázka podpoří zaměstnanost, což považuji v současné situaci za klíčové jak pro firmu, tak i pro českou ekonomiku,“ doplnil Ladislav Britaňák.

Finanční objem rámcové smlouvy činí až 2,35 miliard Kč bez DPH. Při maximálním plnění umožní smlouva pořídit v následujících letech více než 16 tisíc útočných pušek BREN 2, přes 21 tisíc pistolí CZ P-10, přes 1600 podvěsných granátometů CZ 805 G1, téměř 100 kusů PDW CZ SCORPION a cvičnou munici. Nákup navazuje na smlouvy z let 2010 až 2016, kdy bylo pořízeno skoro 40 tisíc ručních zbraní stejného výrobce.

O zakázce informoval Lubomír Metnar vládu 30. března 2020. Cenu jednotlivých typů ručních zbraní posoudil soudní znalec se závěrem, že je v místě a čase obvyklá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…