Ministr Brabec hlasoval pro naši lípu v evropské soutěži

21.02.2017 14:45

Lípa z Lipky na Chrudimsku má nakročeno k vítězství v internetovém hlasování o Evropský strom roku 2017. Svou podporu ji vyjádřil i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr Brabec hlasoval pro naši lípu v evropské soutěži
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Soutěž běží až do 28. února na www.evropskystromroku.cz a lípa je momentálně na prvním místě s 9742 hlasy. Na druhém místě se v těsném závěsu s 8938 hlasy drží velšský dub, který se podařilo zachránit před pokácením. O třetí příčku s 8 179 hlasy usiluje letitý dub z Polska. Od zítřka je hlasování v soutěži tajné a aktuální počty hlasů už budou před veřejností skryté. Výsledky mezinárodní soutěže vyhlásí pořadatelé z Environmental Partnership Association, jejímž členem je i Nadace Partnerství, 21. dubna v Evropském parlamentu v Bruselu.

„Dávám svůj hlas lípě z Lipky, vždyť tahle lípa je tu s námi již 800 let! Každý strom se počítá a občas si ani neuvědomujeme, jak moc stromy ke svému životu potřebujeme. A jak dlouho trvá, než z jedné sazeničky vyroste velký strom, kolik péče a ochrany je k tomu zapotřebí. Jak česká, tak evropská anketa připomínají význam starých stromů i to, že je třeba podpořit péči o ně. Úloha stromů v krajině je nezastupitelná, třeba ve městech pomáhají zlepšit mikroklima, kvalitu ovzduší i biodiverzitu. Mají významnou roli i ve vlnách horka a sucha, protože poskytují stín a zpomalují odpařování vody. V neposlední řadě jsou stromy krásné, zvláště když jsou takto věkovité a majestátní. Hlasujte i vy a ukažte ostatním národům, že Čechům na přírodním dědictví záleží," vyzývá českou veřejnost ministr Brabec.

Památná lípa se svým úctyhodným věkem i devítimetrovým obvodem řadí mezi pět nejvzrostlejších lip srdčitých v republice. Roste v Lipce u Horního Bradla podél cesty mezi zdejším panským sídlem a hrobkou jeho původních majitelů z rodu Kustošů. Vzhledem ke stáří lípy je pravděpodobné, že vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě. Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Také se povídá, že láska partnerů, kteří se pod lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí.

Zajímavý příběh a hlavně zapálení místních obyvatel loni pomohlo Lípě z Lipky zvítězit v národním kole ankety, kde získala více než 55 tisíc hlasů. Evropská konkurence čítá dalších patnáct kandidátů a mezi nimi – javor z Anglie, pod nímž se natáčely scény z filmu Robin Hood s Kevinem Costnerem, mohutná albízie rostoucí na bývalé plantáži v Martiniku (zámořský department Francie), dub z estonského Tallinu zachráněný obyvateli před pokácením, nebo platan na náměstí Jászai Mari, jeden z nejnavštěvovanějších stromů v Budapešti.

Fanoušci lípy věří, že se letos po sedmi letech podaří českému stromu v evropském hlasování zvítězit. Nejlépe si totiž zatím vedla Tatobitská lípa, která loni skončila stříbrná. Slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže se uskuteční 21. března v Evropském parlamentu v Bruselu. Záštitu nad akcí převzal eurokomisař pro životní prostředí Carmenu Vella, v Evropském parlamentu ji hostí europoslanec Pavel Poc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…