Ministr Jan Mládek se zúčastnil Evropského jaderného fóra v Bratislavě

04.10.2016 20:45

Slovenský premiér Robert Fico, český předseda vlády Bohuslav Sobotka a místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii Maroš Ševčovič dnes v Bratislavě zahájili 11. ročník Evropského jaderného fóra. Jeho účastníky jsou za ČR ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a náměstkyně ministra Lenka Kovačovská.

Ministr Jan Mládek se zúčastnil Evropského jaderného fóra v Bratislavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Hlavními tématy jednání byla role jaderné energetiky na trhu s elektřinou, výstavba nových jaderných zdrojů a havarijní připravenost a posílení jaderné bezpečnosti v Evropě.

Delegáti z celé Evropy se blíže seznámili s Ilustrativním programem pro jaderný sektor, který sumarizuje budoucí investice do jaderného sektoru v EU. "Zabývali jsme se otázkami, které jsou důležité pro budoucnost jaderné energetiky nejen v České republice. Týká se to zejména role jádra v novém modelu trhu s elektřinou a zajištění dostatečných a stabilních investic pro nové jaderné zdroje," uvedl ministr Jan Mládek.

Česká republika chce maximálně diverzifikovat své energetické portfolio, při její realizaci se však musí postupovat s ohledem na místní podmínky. Z diskuzí jednoznačně vyplynulo, že jaderná energetika má v českém portfoliu zdrojů své opodstatněné místo, ať už z důvodu energetické bezpečnosti nebo kvůli přírodně-geografickým podmínkám.

Delegáti konference zdůraznili nezbytnost dlouhodobého plánování především z hlediska investičních nákladů při využívání jádra. Hledání nových cest pro jejich zefektivnění však musí korespondovat s bezpečnostními pravidly. "Česká republika hodlá jaderný sektor dále rozvíjet a do roku 2035 chce mít postavený nový jaderný blok. V době, kdy se ekonomicky nevyplácí stavět nové energetické zdroje, kromě těch dotovaných či jinak podporovaných na trhu, na vlastní kůži zažíváme, jak těžká je diskuze k výstavbě nových jaderných zdrojů jen na národní úrovni," přiblížil ministr Jan Mládek.

Neméně důležitou součástí dnešního jednání byly otázky spojené s havarijní připraveností a odezvou v kontextu událostí ve Fukušimě. Ministr Jan Mládek ve svém závěrečném proslovu vyzdvihl důležitost přeshraniční spolupráce a vzájemné informovanosti, ačkoli je tato problematika především v kompetenci národních legislativ.

Evropské jaderné fórum (ENEF) bylo založeno v roce 2007 z iniciativy České republiky a Slovenska, přičemž bylo dohodnuto pravidlo střídavého pořádání fóra v Bratislavě a v Praze. První setkání státníků, odborníků na jadernou energetiku a spotřebitelů energie se uskutečnilo v roce 2007 v Bratislavě. ENEF je prostorem pro diskusi o jaderné energetice, o problematice jaderných havárií a jejich hrozeb či o nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Další ročník Evropského jaderného fóra se uskuteční v příštím roce v Praze.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…