Ministr Metnar: Jednání s ministryní obrany SRN o rozvoji bilaterální i mezinárodní spolupráce

17.04.2019 16:34

Ministr obrany Lubomír Metnar v úterý 16. dubna 2019 navštívil Berlín, kde se setkal s ministryní obrany Spolkové republiky Německo Ursulou von der Leyen. V české delegaci byli také náměstek pro řízení Sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský a ředitel Sekce plánování schopností MO generálmajor Jaromír Alan.

Ministr Metnar: Jednání s ministryní obrany SRN o rozvoji bilaterální i mezinárodní spolupráce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany

„Témata jednání se týkala spolupráce na bilaterální i mezinárodní úrovni. Došli jsme s ministryní von der Leyen k závěru, že společná cvičení přinášejí kýžený efekt a chceme pokračovat v prohlubování těchto aktivit,” řekl ministr obrany k hlavním závěrům jednání.

Česká strana navázala na návštěvu německé ministryně v Praze v roce 2015 a poslední bilaterální jednání v Berlíně, které se uskutečnilo před sedmi lety. Od té doby se vzájemná spolupráce s Německem zintenzivnila a rozšířila. Německo je nejen náš nejvýznamnější obchodní partner, ale také významný partner v obranné oblasti.

Kromě rozvoje spolupráce na poli obranného průmyslu se rychle rozvíjí také spolupráce obou armád na vojenských cvičeních. Ročně se Češi zapojí přibližně do třiceti cvičení v Německu a německé ozbrojené síly naopak do zhruba deseti v České republice. Ministři se dohodli na dalším zintenzivnění této spolupráce s potenciálem zapojení celé Visegrádské čtyřky.

S německými kolegy se čeští vojáci potkávají také v zahraničních misích. Například v rámci předsunuté přítomnosti v Litvě (eFP) či v rámci našeho nasazení v Mali, při výcviku iráckých vojáků nebo v pohotovostních uskupeních NATO a EU. „Čeští vojáci si velmi cení výměny zkušeností s Němci, kteří jsou vedoucí zemí mise eFP v Litvě, a spolupráci si pochvalují,” zhodnotil ministr Metnar. Zároveň připomněl, že v současnosti působí téměř 200 českých vojáků v pozemním komponentu sil velmi rychlé reakce (VJTF) vedeném Německem. Do společných aliančních aktivit patří také iniciativa k připravenosti (NRI), kam chtějí obě země velkou měrou přispět.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …