Moleda: Čtyři důvody, proč se nevyplatí kupovat obuv na tržnici

19.11.2013 17:02

I když zlatá éra nakupování na tržnicích již dávno skončila, řada Čechů si zde nadále pořizuje obuv i textil. Ať už kupují levné boty na klasické tržnici, nebo v kamenném obchodě mezi haldami dalšího asijského zboží, měli by vědět, že při tomto druhu nákupů rozhodně neušetří.

Moleda: Čtyři důvody, proč se nevyplatí kupovat obuv na tržnici
Foto: Archiv
Popisek: Boty, ilustrační foto

Nízká cena obuvi totiž většinou odpovídá i její nízké kvalitě. Levné boty z tržnice se totiž jednodušeji a rychleji zničí. Jaké jsou hlavní neduhy takových bot a proč se jejich nákup opravdu nevyplatí, vám představíme v následujícím článku.

1. Jedy a chemie můžou způsobit zdravotní problém

Mezi hlavní problémy obuvi z tržnice patří používání chemikálií při jejich výrobě. Chemikálie mají obuv zakonzervovat v době přepravy z Asie do Evropy. Řada těchto chemikálií je ale zdraví nebezpečná a některé z nich je dokonce zakázáno v Evropě používat. Konzervační látky obsažené v levné obuvi mohou způsobit kožní onemocnění chodidel nebo alergické reakce. Místo pohodového nošení nových bot tak jejich uživatele může potkat dlouhé vysedávání v ordinacích lékařů, účty za mastičky či léky, a hlavně dlouhodobé nepříjemné zdravotní potíže. Nadměrné užití konzervačních látek lze přitom odhalit již při nákupu – v obchodech s levnou obuví se často line silný a chemický zápach.

2.  Špatná konstrukce je utrpení pro vaše chodidla

Slabým místem levné obuvi bývá někdy její podrážka. „Ta totiž není vyrobená z klasických nosných dílců, ale z mřížky, která často nevydrží tlak při chůzi. Propadlé boty se přitom nedají nosit, protože je to nejen nepohodlné, ale také velmi nezdravé,“ upozorňuje Jolana Němcová z firmy Moleda, která se zabývá výrobou certifikované dětské obuvi a bot značky Prestige. Mezi konstrukční problémy levné obuvi patří i měkký, nebo dokonce chybějící opatek. „Pevný opatek je základním stavebním dílem obuvi, protože udržuje správný tvar celé boty a dobrou přilnavost na nohu,“ dodává Němcová. Opatek je spolu s podešví důležitý pro správnou oporu chodidla, takže jejich deformace může vést ke špatnému způsobu chůze a k poškození nohy i pohybového aparátu.

3. Nekvalitní materiál způsobuje rychlé zničení boty

Aby mohla být obuv z tržnice extrémně levná, jsou při její výrobě použity materiály pochybné kvality i původu. Zatímco poctiví výrobci obuvi musejí při výrobě dodržovat evropské normy týkající se zdravotní nezávadnosti a kvality, v asijských továrnách se na pravidla moc nedbá. Není proto výjimkou, že polstrování levné obuvi se velmi rychle odře, a navíc vnitřek boty začne při užívání obuvi zapáchat. Nesplňuje totiž hygienické ani kvalitativní standardy. Nešvary často trpí také zavírací mechanismy bot. Zipy se velice rychle rozbijí, suché zipy naopak brzy ztratí přilnavost. Výčet neduhů doplňují i praskající a rezavějící spony nebo třepivé tkaničky. Tyto komponenty jsou důležité pro zavírání obuvi a jejich výměna v opravně stojí desítky korun.

4. Bez účtenky nemáte nárok na reklamaci

Při nákupu na tržišti také většinou zákazníci přicházejí o svá spotřebitelská práva. Podle zákona by měl každý zákazník při nákupu obdržet informace o obuvi, použitých materiálech a návod na její údržbu. Toho se však zákazník na tržnici nedočká, ba naopak, mnohdy ani nezíská k botám účtenku. Účtenka přitom slouží jako doklad o nákupu i dokument pro reklamaci. Levná obuv se tedy nejen rychle zničí, ale ani ji nebudete moci vyreklamovat. Nezbude vám tedy nic jiného, než obuv vyhodit a zakoupit si nový pár. Nákup zdánlivě levné obuvi z Asie se tak opravdu nevyplatí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…