Motorkáři jsou v tom často nevinně, říká fyzioterapeutka Klára Moravcová pro FAEI.cz

31.10.2017 10:38

Jen za loňský rok naučila chodit s protézami dolních končetin 20 pacientů. Byli mezi nimi lidé, kteří utrpěli ztrátu končetiny následkem civilizačních chorob, i ti po úrazech, včetně významné skupiny motorkářů.

Motorkáři jsou v tom často nevinně, říká fyzioterapeutka Klára Moravcová pro FAEI.cz
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: vedoucí fyzioterapeutka pražské Rehabilitační kliniky Malvazinky Klára Moravcová

„Není pravda, že by se všichni motorkáři stali obětmi nehod, které způsobili sami riskantní jízdou. Často nesou vinu řidiči automobilů, kteří nebyli dostatečně ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu,“ říká vedoucí fyzioterapeutka pražské Rehabilitační kliniky Malvazinky Klára Moravcová.

Klinika si získala renomé mimo jiné díky unikátnímu programu pro tyto pacienty, který získal název „Škola chůze“. „Léčil se u nás třeba strojvedoucí Pendolina, které se u Studénky střetlo s kamionem uvízlým na kolejích. Přišel o obě dolní končetiny. Setkala jsem se také s paní, která přišla o nohu poté, co jela na motorce s manželem a smetlo je auto. Dalšího motorkáře natlačilo auto v zatáčce na svodidla – a ta jsou ostrá,“ popisuje Moravcová v rozhovoru pro portál FAEI.cz.

Podle ní by tyto pacienty měli na Malvazinky směrovat ošetřující lékaři z nemocnic, kam se po úrazech dostávají a kde jim medicínská péče často zachrání život. V praxi to ale příliš nefunguje.

„Většinou se o možnostech další léčby a rehabilitace dovědí, až když začnou řešit náhradu amputované končetiny s některým protetickým pracovištěm. Mnohdy si prostě pacienti při jejich návštěvě mezi sebou vyměňují zkušenosti,“ říká Moravcová.

Fyzioterapeutka také potvrzuje, že intenzivně rehabilitovat má smysl, dokud pacient dělá pokroky. Zpočátku podle ní bývají pacienti velmi aktivní, snaží se, ale časem upadají do stereotypu, poleví v úsilí. „Maximum je tak půl roku,“ upřesňuje. Někdy má proto smysl rehabilitační péči na čas přerušit a pak zopakovat.

Celý rozhovor s Klárou Moravcovou si můžete přečíst zde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

19:19 ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

Energetici na sobotu 4. května připravili pro malé návštěvníky speciální program zaměřený na výrobu …