Muzeum umění Olomouc hledá pamětníky, kteří bydleli ve slavném Hotelovém domě

19.11.2015 19:21

Muzeum totiž připravuje výstavu o kolektivním bydlení a vzpomínky bývalých obyvatel Hotelového domu budou její nezbytnou součástí.

Muzeum umění Olomouc hledá pamětníky, kteří bydleli ve slavném Hotelovém domě
Foto: olmuart.cz/Ivo Přeček
Popisek: Muzeum umění Olomouc

Bydleli jste v 60. a 70. letech v olomouckém Hotelovém domě? A podělili byste se o vzpomínky na život v tomto nejvýznamnějším objektu tzv. kolektivního bydlení ve městě? Vaši pomoc by uvítalo Muzeum umění Olomouc, které připravuje výstavu o kolektivních domech a konceptu kolektivního bydlení a právě vzpomínky konkrétních obyvatel budou její podstatnou součástí.

Obytný dům hotelového typu přezdívaný „Hotelák“ byl postaven v letech 1959-1962 podle návrhu architektů Tomáše Černouška, Karla Doláka a Jiřího Zrotala. Objekt, jehož podoba je výtvarně inspirovaná tzv. bruselským stylem, nabízel 154 dvoulůžkových buněk pro bezdětné páry a 30 čtyřlůžkových buněk pro svobodné. „Jídelní a obytné křídlo budovy doplňovala skromná čítárna, klubovny, dílny, úložné prostory a solární lázně na střeše,“ připomněla historička architektury Klára Jeništová, která se podílí na přípravě výstavy o kolektivním bydlení v tehdejším Československu. „Budeme se snažit divákům zprostředkovat téma, které patřilo v tuzemské veřejné debatě nad architekturou 20. století k těm nejdiskutovanějším, přestože samotný počet realizovaných projektů kolektivního bydlení by dohromady dal jen několik desítek. Svou roli v diskuzi hráli nejen architekti, ale i politici, sociologové, ekonomové, podnikatelé a v neposlední řadě i aktivisté ženského hnutí. Cesty k hledání ideálu byly rozličné, stejně jako dosažené výsledky, které chceme na výstavě prezentovat,“ přiblížila výstavu, která má být v olomouckém Muzeu moderního umění v jarních měsících roku 2017.

Prezentace kolektivního bydlení by nebyla kompletní, kdyby neobsahovala zkušenosti konkrétních obyvatel domů. Proto Muzeum umění žádá pamětníky života v Hotelovém domě v 60. a 70. letech, aby se o své vzpomínky, zážitky a fotografie podělili. Budete-li ochotní tomuto výstavními projektu pomoci, kontaktujte prosím kurátorku Kláru Jeništovou (jenistova@olmuart.cz, tel. 585 514 211).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…