NKÚ zahájil stavbu svého sídla. Sdílet je bude s knihovnou a archivem Poslanecké sněmovny

27.08.2020 8:24

Nejvyšší kontrolní úřad včera zahájil v pražských Holešovicích symbolickým poklepáním základního kamene stavbu svého sídla. Sdílet jej bude s Parlamentní knihovnou a Archivem Poslanecké sněmovny. V areálu někdejšího holešovického pivovaru vzniknou dvě moderní kancelářské budovy s nejnižšími náklady životního cyklu a životností, která náleží významným veřejným budovám.

NKÚ zahájil stavbu svého sídla. Sdílet je bude s knihovnou a archivem Poslanecké sněmovny
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Jde o první velkou veřejnou stavební zakázku v ČR v oblasti pozemního stavitelství zadanou podle současných mezinárodních standardů FIDIC. Zároveň jde o pilotní projekt, který využívá metodu Building Information Management (BIM), tedy informační modelování staveb. Přilehlý areál, jídelna i nový park budou přístupné veřejnosti. Služby pro veřejnost nabídne i Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny.

Projekt nového sídla zahájil NKÚ v roce 2016. O své vlastní sídlo odpovídající postavení nezávislé ústavní instituce ale usiloval již dlouho. Už v roce 2004 zakoupil pozemek právě v areálu dřívějšího holešovického pivovaru. Celkové náklady na výstavbu nového sídla dosáhnou zhruba 900 milionů korun, z toho 230 milionů korun zaplatí NKÚ ze svých úspor z minulých let. Zbylou část pokryjí prostředky ze státního rozpočtu. Zaměstnanci by se měli do nového sídla stěhovat v druhém čtvrtletí roku 2023.

Slavnostní poklepání proběhlo za účasti místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa, místopředsedkyně vlády a ministryně financí Aleny Schillerové a dalších ústavních činitelů.

„Jsem rád, že se NKÚ konečně po letech dočká vlastního důstojného sídla, které mu jako ústavní instituci náleží a bude jej sdílet s další ústavní institucí. Je to završení snahy, na jejímž počátku stál první prezident NKÚ Lubomír Voleník,“ řekl k projektu nového sídla prezident NKÚ Miloslav Kala.

Nové sídlo bude mít nízkou energetickou náročnost, ekologicky šetrný provoz, počítá se se zelenou střechou a částečně i fasádou, inteligentním řízením budovy, k dispozici budou i dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Dvě budovy o výšce šest a sedm pater zaberou zhruba 40 % plochy pozemku a nebudou převyšovat okolní zástavbu. Zaměstnancům nabídnou 5 tisíc m2 kancelářských ploch. V podzemních garážích vznikne místo pro 123 vozidel, další parkovací místa pak budou ve dvoře. Součástí sídla bude i konferenční sál, dětská skupina a jídelna přístupná i veřejnosti.

Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny, které se potýkají s dlouhodobým nedostatkem odpovídajících prostor pro své rozsáhlé sbírky, budou mít v nové budově k dispozici 2,5 tisíce m2. Parlamentní knihovna uchovává přes 200 tisíc svazků z oboru společenských věd a nabízí široký výběr periodik. Historicky nejcennější část knihovního fondu byla v roce 2000 prohlášena za kulturní památku.

V nové budově získají knihovna a archiv prostory vybavené moderními technologiemi pro své depozitáře, ale také pro ateliér restaurátorů a digitalizační laboratoř. Bude do nich možné uložit až 15 km knih a archiválií, což představuje rezervu pro růst sbírkových fondů na několik desetiletí. Zároveň chtějí knihovna i archiv rozšířit svou nabídku služeb pro veřejnost, která bude mít k dispozici moderní studovnu.

Autorem projektu sídla NKÚ a Parlamentní knihovny a Archivu Poslanecké sněmovny je architektonický ateliér Masák & Partner. Projekt vznikl metodou Building Information Management (BIM), která umožňuje koordinovat všechna potřebná projektová data a vytvořit virtuální 3D model nového sídla. Jedná se o současný trend v oblasti stavebnictví a sídlo NKÚ je pilotním veřejným projektem, který vznikal díky této metodě.

Výjimečné je i to, že stavební zakázku na sídlo zadal NKÚ podle mezinárodního standardu smluv „Žlutá kniha FIDIC“ metodou Design & Build. Jedná se o první velkou veřejnou stavební zakázku v ČR v oblasti pozemního stavitelství zadanou tímto způsobem. Zakázku získala ve veřejné soutěži společnost PORR a.s., která se soutěže účastnila s nejnižší nabídkovou cenou 676 milionů korun bez DPH.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …