NP České Švýcarsko: Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat

26.09.2020 10:21

Ve druhém zářijovém týdnu podepsali během odborného semináře pořádaného Centrem Národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau na téma “Labe – společné přírodní dědictví” představitelé osmi českých a německých chráněných území ležících podél toku Labe memorandum představující základní kámen jejich nadcházející přeshraniční spolupráce.

NP České Švýcarsko: Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Memorandum zakládá iniciativu nazvanou Elbe Parks (tzn. Labská chráněná území či "Labské parky"), sdružení chráněných území podél celého toku Labe sdílejících řadu společných cílů v oblasti ochrany vod, přírody a krajiny.

Za českou stranu se k iniciativě Elbe Parks připojili Krkonošský národní park, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky a Správa Národního parku České Švýcarsko, za stranu německou pak Národní park Saské Švýcarsko a biosférické rezervace Střední Labe, Říční krajina Labe v Braniborsku, Labské luhy Dolního Saska a Schaalsee-Labe.

„Jedinečné a současně velmi zranitelné ekosystémy řeky Labe mají značný význam jak pro zdraví středoevropské přírody a krajiny, tak i z hlediska takzvaných ekosystémových funkcí, tedy užitku, který přinášejí člověku,“ říká Handrij Härtel, ředitel sekce ochrany přírody Správy Národního parku České Švýcarsko, a doplňuje: „Současně jsou chráněná území spolu tokem Labe provázána a tedy i do značné míry na sobě vzájemně závislá.“

Iniciativa Elbe Parks si proto klade za cíl zejména zlepšení vzájemné informovanosti o poznatcích a zkušenostech při péči o jednotlivá chráněná území, díky které budou moci lépe koordinovat své činnosti v oblasti ochrany přírody. Elbe Parks se má také stát platformou pro informování veřejnosti o ekologickém významu říčního toku, a to v širším kontextu přesahujícím poslání jednotlivých chráněných oblastí.

Vznik iniciativy Elbe Parks, představující nyní sdružení osmi organizací spravujících chráněná území v České republice a Spolkové republice Německo, významně inspirovalo již existující sdružení chráněných území na řece Dunaji, známé jako “Danube Parks” (http://www.danubeparks.org/), které vzniklo v roce 2007 a v rámci kterého dnes přeshraničně spolupracuje 16 chráněných území.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

19:19 ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

Energetici na sobotu 4. května připravili pro malé návštěvníky speciální program zaměřený na výrobu …