Národní galerie v Praze bude vybírat autora na 16. bienále architektury v Benátkách

03.10.2017 19:30

Národní galerie v Praze vypsala otevřenou soutěž na návrh projektu pro Česko-Slovenský výstavní pavilon na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2018. Tématem bienále bude Freespace, vyjadřující velkorysost ducha a smysl lidskosti jakožto centrální funkce architektury.

Národní galerie v Praze bude vybírat autora na 16. bienále architektury v Benátkách
Foto: ngprague.cz
Popisek: Národní galerie

Expozice by měla atraktivním a inovativním způsobem představit vize a dění na poli současné architektury ve vazbě na všestranné lidské potřeby. Architektura nejen zásadním způsobem spoluurčuje charakter veřejného prostoru, ale formuje život obyvatel v lidských sídlištích, propojuje je s krajinou, podporuje, anebo naopak omezuje místní tradice a hodnoty.

„Kvalita sdíleného prostranství i intimního prostoru musí být založena na porozumění funkcím architektury na straně jedné a potřebám a očekáváním obyvatel na straně druhé. Z tohoto hlediska je téma Freespace velkou výzvou pro architekty, urbanisty, ale též pro politickou reprezentaci a občanskou společnost. Vybraný návrh by měl zpřítomnit specifickou tradici a východiska českého myšlení a tvorby reflektující proměňující se potřeby naší společnosti, jakož i zahraniční ohlasy a vlivy,“ uvádí generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Bývalý národní pavilon v areálu Giardini di Castello v Benátkách je dílem architekta Otakara Novotného z roku 1925. „Jeho výstavní sál patří i při své komornosti k nejčistším a nejcennějším v rámci celého areálu,“ doplňuje Jiří Fajt. Návrhy mohou zájemci podávat do 31. října 2017.

První ročník benátského bienále se konal v roce 1895 a Československo se ho účastní již od roku 1920. Bienále architektury, které v sudých letech střídá původní výtvarné, se konalo poprvé v roce 1980. V příštím roce se bienále uskuteční od 26. května do 25. listopadu 2018.

Podrobné informace o veřejné zakázce na návrh projektu jsou k dispozici na profilu Národní galerie v Praze v rámci Národního elektronického nástroje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…