Národní park Šumava: Kde před čtvrt stoletím „tančily tanky“, budou teď tančit mladí umělci

03.06.2015 13:58

Slunečná u Prášil na Šumavě, v místě které ještě před rokem 1989 používali vojáci jako tankovou střelnici, bude dějištěm jedinečného uměleckého zážitku, nazvaném Balet a Divočina. Ten přiveze Bavorský státní balet, vedený uměleckým ředitelem Ivanem Liškou.

Národní park Šumava: Kde před čtvrt stoletím „tančily tanky“, budou teď tančit mladí umělci
Foto: zakrasnejsivimperk.cz
Popisek: Národní park Šumava

Jedinečné představení, které se 12. a 13. června koná pod širým nebem v místě obklopeném nádhernou šumavskou přírodou, viděli diváci v německém Neuschönau poprvé před deseti lety. V průběhu té doby deseti let, zdůrazňovali krásy přírody tancem mladí tanečníci ještě několikrát, ale vždy jen na území Německa. Až nyní ztvárnění přírodních krás lidskými těly přivezou do Čech, na Šumavu.

„Je to pro mě zadostiučinění, přivést mladé tanečníky, kteří jsou z různých koutů Evropy, do míst, ze kterých jsem musel odejít, abych mohl svobodně a na mezinárodní úrovni pracovat. Žádný z těchto mladých tanečníků dobu totality a železné opony nezažil, což je skvělá věc a o to je to větší symbolika, že v místě, kde, jezdily, kde se otáčely a kde střílely mnohatunové tanky, které měly za úkol především ničit a zabíjet, teď budou tančit krásní mladí lidé, kteří mají především obohatit lidského ducha, pobavit, potěšit a ukázat divokou přírodu jinak,“ říká dlouholetý umělecký ředitel Bavorského státního baletu Ivan Liška.

„Já přírodu miluji od malička. Je mojí inspirací, je místem pro můj odpočinek, příroda a divočina mi dodává novou energii. My lidé jsme z divočiny vzešli. Ušli jsme dlouhou cestou plnou úžasného pokroku, až mnohdy na ty své původní kořeny zapomínáme. A právě ty nám má připomenout představení Balet a Divočina, které se musí odehrávat venku, v přírodě aby člověk vnímal nejen hudbu, tanec, ale i vůni přírody, šelest větru, její zvuky. Tím je to představení jedinečné a jsem přesvědčený, že nadchne i ty, pro které balet moc neznamená,“ doplňuje Ivan Liška.

S nápadem přivézt představení Balet a Divočina na Šumavu přišli na sklonku loňského roku členové vedení Národního parku Bavorský Les a Národního parku Šumava. Je totiž jedinečným důkazem toho, jak úzká spolupráce existuje mezi oběma parky a také mezi ministerstvy životních prostředí, která nad akcí převzala záštitu.

Balet a Divočina je sestavené ze tří kusů – Luce, Concertante a Uzavřená zahrada.

„Luce připomene důležitost slunce, které nám dává právě světlo a tím i život. Bez slunce a světla by na Zemi nebylo nic. My to bereme jako samozřejmost, ale musíme si toho vážit.  Concertante zaujme svými kostýmy, které souvisí s přírodou. A Uzavřená zahrada, k tomu prozradím pouze podtitul – od úsvitu do soumraku,“ poodkrývá představení Ivan Liška.

Ivan Liška je světově uznávaným baletním umělcem, který 20 let působil ve slavném hamburském souboru Johna Neumeiera i jako sólista. Nyní je úspěšným ředitelem Bavorského státního baletu se sídlem v Mnichově, který vede už 17 let.

„Od začátku své kariéry jsem chtěl spolupracovat s důležitým choreografem, tvořit nová díla. Jako sólista jsem tančil klasiku, například Dámu s kaméliemi, Louskáčka a další, ale cením si hlavně i originálních děl jako Peer Gynt nebo Odyseus,“ vzpomíná Ivan Liška, který za svoji práci získal vysoká státní ocenění Bavorska a to řád za zásluhy a řád Maxmiliána II., jejímiž nositeli je vždy pouhá stovka osobností.

„Těchto ocenění si pochopitelně nesmírně vážím, stejně jako toho, že jsem byl doporučen kolegou Petrem Zuskou do Umělecké rady Národního divadla v Praze. Na své rodiště jsem totiž nikdy nezapomněl a jsem rád, že se mi splnilo to, co jsem chtěl, tedy pracovat na mezinárodní úrovni a můžu pozvedávat taneční kulturu v Evropě a tedy i v Česku,“ dodává.

Představení Balet a Divočina, se na Slunečné u Prášil odehraje celkem čtyřikrát v pátek 12. a v sobotu 13. června vždy od 16:00 a od 20:30 hodin. Vstupenky jsou v prodeji buď na informačních střediscích Správy NP Šumava v Plzni, v Českých Budějovicích, Kvildě a Kašperských Horách nebo v e-shopu na www.npsumava.cz.   

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR letos upřednostní přirozenou obnovu porostů na historicky největší ploše

13:21 Lesy ČR letos upřednostní přirozenou obnovu porostů na historicky největší ploše

Po zvládnutí kůrovcové kalamity pokračují Lesy České republiky v obnově porostů, letos na čtrnácti t…