Novely zákonů o vzdělávání sester a o specifických zdravotních službách míří do Senátu

28.05.2017 12:01

Třetím čtením tento týden v Poslanecké sněmovně prošly návrhy novel zákona o vzdělávání sester a dalších nelékařských zdravotnických pracovníků a zákona o specifických zdravotních službách. Obě novely nyní posoudí Senát.

Novely zákonů o vzdělávání sester a o specifických zdravotních službách míří do Senátu
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Záměrem navrhovaných změn u zákona o vzdělávání nelékařských zdravotnických profesí je stabilizovat systém vzdělávání zdravotníků – urychlit nástup absolventů do praxe a usnadnit návrat do zdravotnictví těm, kteří už praxi mají. Sester máme v systému trvalý nedostatek, o to spíše bychom si měli vážit těch, kteří ve zdravotnictví pracovat mohou a chtějí,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nový zákon by měl kromě jiného například rozšířit možnost získání odborné způsobilosti pro výkon povolání všeobecné sestry zkráceným studiem na vyšších odborných školách, a to pro zdravotnické pracovníky profesí zdravotnický asistent/praktická sestra, porodní asistentka a zdravotnický záchranář anebo umožnit vykonávat povolání praktické sestry (dosud zdravotnický asistent) bez odborného dohledu, což usnadní začlenění absolventů tohoto oboru do pracovních multidisciplinárních týmů v praxi.

Navrhovaná právní úprava u zákona o specifických zdravotních službách pak přispěje ke zjednodušení postupů při vydávání lékařských posudků, snižování administrativní a ekonomické zátěže pro posuzované osoby, zaměstnance, osoby ucházející se o zaměstnání a zaměstnavatele, stejně jako i pro poskytovatele zdravotních služeb. Norma zároveň upřesňuje stávající ustanovení zákona týkající se sterilizací, kastrací a ochranného léčení. Změny se dotknou také asistované reprodukce, změny pohlaví nebo posudkové péče u pracovně-lékařských služeb. „K významným změnám díky novele zákona dojde v oblasti ochranného léčení. Poskytovatelé zdravotních služeb budou nově povinni hlásit policii, pokud pacient nenastoupí k výkonu ochranného léčení. Budou muset také oznamovat, že se pacient z nemocnice svévolně vzdálil nebo že nedochází na pravidelné kontroly,“ přiblížil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Hlášení se týká i nezletilých pacientů. V případě jejich propuštění z ochranného léčení musí zdravotnické zařízení tuto skutečnost oznámit příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …