Příjemci vajec a vaječných výrobků z EU již nemusí dokládat vyšetření na fipronil

26.04.2018 8:41

Státní veterinární správa ukončuje mimořádná veterinární opatření z loňského roku, související s kauzou, při níž bylo v chovech drůbeže v některých zemích Evropské unie (EU) zjištěno používání nepovoleného pesticidu fipronilu. Podle nařízení museli v České republice od té doby až dosud všichni příjemci vajec a vaječných produktů z ostatních členských zemí EU prokazovat jejich zdravotní nezávadnost laboratorním vyšetřením na přítomnost fipronilu.

Příjemci vajec a vaječných výrobků z EU již nemusí dokládat vyšetření na fipronil
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

„Vyšetření prováděná Státní veterinární správou ani zadávaná samotnými příjemci zásilek na základě mimořádných veterinárních opatření již delší dobu nezjišťují přítomnost fipronilu ve vejcích ani vaječných produktech. Situace se evidentně stabilizovala a SVS proto již nevidí nutnost v pokračování opatření,“ zdůvodnil krok SVS ústřední ředitel Zbyněk Semerád.

SVS v reakci na začínající kauzu nejprve 10. srpna 2017 nařídila povinné vyšetřování na fipronil pro vejce a vaječné produkty z Belgie a Nizozemska, tedy států, kde se tato látka objevila i v drůbežích produktech nejdříve. Vzhledem k pokračování aféry byla mimořádná veterinární opatření 6. září 2017 rozšířena i na ostatní unijní státy.

Státní veterinární správa kromě zavedení výše uvedených opatření také bez prodlení zahájila odběry vzorků vajec a drůbežího masa na fipronil. Vyšetřovány byly jak zahraniční tak české potraviny. V žádných českých vejcích ani potravině vyrobené z českých vajec nebyl fipronil prokázán. Potraviny obsahující fipronil (sušená a tekutá vejce) byly do ČR doručeny ze zahraničí.

Na základě doporučení Evropské komise vyvolaného právě skandálem s fipronilem ve vejcích byla v průběhu loňského podzimu mimořádnou kontrolní akcí prověřena také vejce z 15 tuzemských velkochovů. Laboratorní analýzy zahrnovaly 50 různých biocidů. Ani u jednoho vzorku nebyla žádná z těchto látek zjištěna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Policista roku 2023

11:44 Policie ČR: Policista roku 2023

V průběhu dnešního večera proběhl na Pražském hradě již 24. ročník prestižní ankety POLICISTA ROKU. …