Příjmy i náklady zdravotních pojišťoven byly oproti loňsku vyšší

09.06.2016 10:12

V 1. čtvrtletí fungovalo v České republice sedm zdravotních pojišťoven. Předepsané pojistné, tedy předpis bez plateb ze státního rozpočtu za státní pojištěnce, dosáhlo 47,3 miliardy korun. O 6,1% více než ve stejném období loňského roku.

Příjmy i náklady zdravotních pojišťoven byly oproti loňsku vyšší
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Nejvyšší podíl na předepsaném pojistném představovaly platby od zaměstnavatelů. „Činily 42,5 miliardy korun. Osoby samostatně výdělečně činné hradily celkem 4 miliardy a osoby bez zdanitelných příjmů 730 miliónů,“ vyjmenovává Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Skutečné příjmy zdravotních pojišťoven se v prvním čtvrtletí roku 2016 rovnaly 63,8 miliardy korun. Počítá se do nich výběr pojistného včetně platby státu např. za uchazeče o zaměstnání, ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, studenty a důchodce. V porovnání se stejným obdobím loňského roku byly skutečné příjmy pojišťoven o 5,4 % vyšší. Na počátku roku se totiž zvýšila měsíční platba za pojištěnce z původních 845 na 870 korun.

Celkové náklady zdravotních pojišťoven dosáhly 64,2 miliardy korun, o 2,0 % více než ve stejném období loni. Z toho 95,2 % připadalo na náklady vynaložené na zdravotní služby. „Rozhodující 52,9% podíl v nákladech na zdravotní služby představují náklady na ústavní služby. 16,9 % tvoří náklady na léky vydané na recepty a na zdravotnické prostředky vydané na poukazy a 16,4 % na ambulantní služby specialistů,“ upřesňuje Václav Rybáček, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Pojišťovny v prvním čtvrtletí zaměstnávaly celkem 5 811 osob. Jejich průměrná měsíční mzda činila 33 250 Kč. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byla o 2 187 Kč vyšší.

Více se dočtete v právě vydané publikaci Ekonomické výsledky zdravotních pojišťoven – 1. čtvrtletí 2016.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …