Případ ZENON – ukončení vyšetřování

19.07.2017 11:28

Kriminalisté sekce finanční kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Městského státního zastupitelství v Praze obžalovat 8 osob ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Případ ZENON – ukončení vyšetřování
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Případ s krycím názvem ZENON se týkal předstíraných obchodů v rámci tuzemského i mezinárodního řetězce různých obchodních společností (včetně společností fiktivních), které měly být vytvořeny jen za účelem neoprávněného čerpání nadměrného odpočtu daně z přidané hodnoty v České republice.

Členům Daňové Kobry se v průběhu vyšetřování podařilo ustanovit několik takových společností. Jedním z dílčích útoků proti zájmu státu na řádné vyměření daně byly i fiktivní obchody s tzv. nanodisky, což byl vůbec první případ Daňové Kobry, o kterém byla veřejnost informována.

V rámci tohoto skutkově složitého případu však nezůstalo jen u trestněprávní kvalifikace zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Další osoby, které měly být hlavním pachatelům nápomocny, byly obviněny z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby či legalizace výnosů z trestné činnosti. Celkový počet obviněných osob dosáhl čísla 13.

Ačkoliv se těmto osobám mělo podařit vylákat ze státního rozpočtu bezmála 50 milionů korun, kdy o vyplacení dalších cca 550 milionů se měli pokusit, většina výnosů z trestné činnosti byla policejním orgánem obviněným odňata jako tzv. náhradní hodnota. Zajištěna tak u nich byla nejenom peněžní hotovost, ale i cennosti, automobil či nemovitosti.

Obviněným hrozí v případě pravomocného odsouzení tresty odnětí svobody v rozmezí od 5 do 10 let.

Celé vyšetřování probíhalo za aktivní spolupráce Generálního finančního ředitelství a Finančního analytického úřadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Modernizace vsetínské stanice pokročila, cestující mají k dispozici nové zázemí

7:02 Správa železnic: Modernizace vsetínské stanice pokročila, cestující mají k dispozici nové zázemí

Ve Vsetíně se uskutečnilo slavnostní otevření společného odbavovacího terminálu pro železniční a aut…