SFŽP: Na protismogové akční plány je připraveno 100 milionů korun

19.04.2021 10:29

Obce s rozšířenou působností a kraje mohou udělat další krok k čistšímu ovzduší. Mohou získat peníze na zpracování a plnění akčních plánů pro lepší vzduch, a tím tak urychlit realizaci závazných a podpůrných opatření vyplývajících z programů zlepšování kvality ovzduší.

SFŽP: Na protismogové akční plány je připraveno 100 milionů korun
Foto: Státní fond životního prostředí
Popisek: Státní fond životního prostředí

Nová dotační výzva na zpracování akčních plánů, které pomohou zlepšit nevyhovující stav ovzduší ve městech a obcích, se otevře v polovině dubna. Státní fond životního prostředí ČR na ni ze svého rozpočtu vyčlenil 100 milionů korun. Obcím s rozšířenou působností a krajům umožní sestavit a následně plnit plán aktivit, které povedou ke snížení znečištění ovzduší a celkově urychlí realizaci protismogových opatření.

Dotace samosprávám uhradí až polovinu mzdových nákladů na jednoho koordinačního pracovníka, který bude mít přípravu a realizaci akčního plánu na starosti. Žadatelé mohou vytvořit jedno nové pracovní místo v rámci úřadu nebo uzavřít jednu novou DPP nebo DPČ.

Jaké požadavky by měl akční plán splňovat, upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR: „Měl by obsahovat podrobný časový plán aktivit, které povedou ke snížení znečištění ovzduší, odhad finanční náročnosti, případně další nezbytné údaje, které jsou dle žadatele důležité pro akční plán a jeho realizaci. Musí z něho být také zřejmé, jakým způsobem se naplňují příslušná opatření aktualizovaného programu zlepšování kvality ovzduší, jejichž výčet je přílohou výzvy.“

Žádosti o dotace mohou kraje a obce s rozšířenou působností elektronicky podávat od 15. dubna do 30. června 2021, nebo do vyčerpání alokace. Podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. prosince 2023.

Obdobnou výzvu mohly kraje a obce využívat i v předchozích letech (výzva č. 8/2017). V případě, že se žadatelé zapojili již do této výzvy a mají v úmyslu pracovní místo vzniklé s finanční podporou zachovat, je to samozřejmě možné.

Veškeré informace naleznete na stránce a v dokumentech ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

16:46 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela doplněné n…