SMO ČR: Zasedání předsednictev Svazu měst a obcí ČR a ZMOS

06.10.2013 10:05

Společná výměna aktuálních informací a zkušeností byla náplní pravidelného setkání předsednictev Svazu a slovenské asociace ZMOS, které bylo letos uspořádáno v České republice. Nejvíce přítomní diskutovali o přípravě na budoucí období evropských fondů, problematice zadávání veřejných zakázek a meziobecní spolupráci.

SMO ČR: Zasedání předsednictev Svazu měst a obcí ČR a ZMOS
Foto: red
Popisek: Svaz měst a obcí ČR

Za problematiku přípravy na čerpání fondů EU v následujícím programovém období se zástupci obou asociací shodli, že je potřeba vyjednat pro města a obce nejlepší podmínky čerpání, ať již finančních, tak i z hlediska administrace. Obě asociace sehrávají významnou roli při jednání s příslušnými resorty, které budou řídicími orgány jednotlivých operačních programů, zatím se podařilo nastavit výrazné zjednodušení podmínek. Jak uvedl předseda ZMOS Jozef Dvonč, na Slovensku byl vytvořen samostatný post místopředsedy vlády a příprava tak probíhá koordinovaně pod vládou. Místopředseda Svazu pro evropské záležitosti a místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák upozornil na zpoždění dané dosud neschváleným víceletým finančním rámcem EU.

Z aktuální legislativy se obě předsednictva také shodla na společných problémech v oblasti zadávání veřejných zakázek, neboť právní úpravy obou zemí jsou příliš komplikované, nepřehledné a špatně aplikovatelné. Celá řada komplikací je přitom ze strany státu a dalších organizací ospravedlňována snahou o větší transparentnost. „Pod praporem boje proti korupci jsou však přijímána opatření, která v konečném důsledku nemají žádný pozitivní efekt a pouze komplikují život obcím“, uvedl člen Předsednictva Svazu Pavel Vondrys. Dnes také odeslal Svaz dopis všem senátorům s žádostí o podporu vládního návrhu zákonného opatření, jímž má být zákon o veřejných zakázkách novelizován.

Jak Svaz, tak ZMOS se rovněž věnují realizaci projektů, kterými zkvalitňují služby pro obce a přinášejí podněty i pro změny příslušné legislativy. Svaz představil projekt na podporu meziobecní spolupráce, který vyvolal velký ohlas a diskusi mezi přítomnými. Jak v ČR, tak na Slovensku probíhají dlouhodobé diskuse, jak nastavit efektivně výkon veřejné správy v území, aniž by docházelo k násilnému administrativnímu slučování obcí. Představitelé asociací se na závěr shodli na tom, že dobrovolná ze spodu budovaná a podporovaná spolupráce obcí by mohla být tou správnou cestou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Smocr.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …