SMO: Navýšení RUD podpořil prezident Miloš Zeman

22. 7. 2017 10:35

Členové Předsednictva Svazu měst a obcí ČR 20. července diskutovali s prezidentem republiky Milošem Zemanem o problémech obecních samospráv i veřejné správy jako celku.

SMO: Navýšení RUD podpořil prezident Miloš Zeman
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo

 Svaz ústy předsedy Františka Lukla ocenil pozitivní podporu pana prezidenta navyšovaní rozpočtů měst a obcí. Prezident přislíbil novelu RUD navyšující celostátní podíl obcí na DPH z 21,4 % na 23,58 % po doručení ze Senátu co nejdříve podepsat.

Dalším tématem setkání byl registr smluv, kde byla shoda jej v budoucnu nastavit tak, aby poskytoval jednoznačná, ale ne nijak znevýhodňující pravidla pro městské a obecní společnosti oproti soukromým společnostem. Rozšíření kompetencí NKU za účelem všeobecné kontroly hospodaření měst a obcí je velmi diskutabilní v prostředí, kdy jednu a tutéž věc různě přezkoumávají různé orgány a dochází k rozporům a samotná kontrolovaná obec neví, jak má správně postupovat. Proto by měl být systém kontrol zjednodušen a jejich počet snížen, čímž dojde i k redukci počtu úředníků. A úspory na výdajích za platy by měly byt žádoucí, domnívá se prezident.

Další témata: VPP a veřejná služba, opravy místních komunikací, realokace prostředků v operačních programech za účelem jejich efektivního čerpáni, limitace statní dotační podpory na OZE před rokem 2010, investiční podpora státu na rozšiřování kapacit škol a školek, zrychlení a zjednodušení bezplatných převodů nevyužitého státního majetku (např. pozemky pod silnicemi, lesní cesty, veřejná prostranství a zeleň).

Prezident Zeman poděkoval za konstruktivní a obětavou práci řady starostek a starostů, a i proto přislíbil podílet se na vyhlášení ankety „Nejlepší starosta 2014 – 2018“ na podzim roku 2018.

Mgr. Pavel Drahovzal
výkonný ředitel Kanceláře Svazu měst a obcí České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Písek: Porodnice získala další ocenění

21:56 Nemocnice Písek: Porodnice získala další ocenění

Porodnice písecké nemocnice získala začátkem listopadu další dvě ocenění vysokého standardu své péče…