Skupina ČEZ vydělala v prvním pololetí 15,7 miliardy korun

11.08.2015 9:20

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v prvním pololetí letošního roku 35,5 mld. Kč, čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy činil 15,7 mld. Kč. Navzdory dalšímu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny meziročně vzrostly provozní výnosy na 102,9 mld. Kč, a to díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům. Pro celý letošní rok Skupina ČEZ nadále očekává čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 27 miliard korun.

Skupina ČEZ vydělala v prvním pololetí 15,7 miliardy korun
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Loni jsme zahájili rozsáhlý program úspor a růstových opatření, který přispěl k meziročnímu navýšení prodeje elektřiny (+8 %), prodeje tepla (+9 %) a zejména prodeje plynu (+28 %). Současně se nám podařilo meziročně snížit stálé provozní náklady o více jak miliardu korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. S ohledem na prodloužení řádné odstávky Jaderné elektrárny Temelín a posun dokončení výstavby nového nadkritického uhelného zdroje v Ledvicích se však nepodaří naplnit výchozí ambice navýšení objemu výroby v jaderných a uhelných zdrojích. Za meziročním poklesem EBITDA o 4,4 mld. Kč stojí zejména další pokles realizačních cen elektřiny způsobený krizí na evropských energetických trzích a dále mimořádný výnos v roce 2014 z ukončení dlouhodobého obchodu na prodej elektřiny z naší výroby.

Růst spotřeby elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce v prvním pololetí o 2,5 procenta (po klimatickém a kalendářním očištění o 1,5 %) potvrzuje růst české ekonomiky. ČEZ Prodej je nadále úspěšný v získávání nových zákazníků odebírajících plyn a podařilo se téměř zastavit odchod zákazníků odebírajících elektřinu. „Odráží to rostoucí spokojenost zákazníků s našimi službami, což potvrzují i průzkumy veřejného mínění,“ říká Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie. Postupně se tak daří naplňovat jeden z hlavních strategických cílů Skupiny ČEZ.

Dalším krokem k řešení moderních energetických potřeb zákazníků je první akvizice Skupiny ČEZ v oblasti inovativních energetických řešení. Prostřednictvím Inven Capital získala Skupina ČEZ menšinový podíl s právem podílet se na strategickém rozhodování německé firmy Sonnenbatterie, světové jedničky ve výrobě bateriových systémů skladování energie pro domácnosti i komerční zákazníky.

V prvním pololetí letošního roku obdržela mateřská společnost ČEZ, a. s., přes 5,7 miliardy korun v souvislosti s konsolidací a snižováním finanční expozice v zahraničí.  Naplňována je i dohoda o narovnání s Albánským státem, když byla v červenci řádně uhrazena letošní splátka ve výši 0,6 mld. Kč.

Navzdory pokračujícím negativním důsledkům regulace evropské energetiky a trvajícímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny si Skupina ČEZ drží silnou finanční pozici. Čistý dluh meziročně klesl o téměř pět miliard korun na 131,1 mld. Kč a daří se tak jeho výši přizpůsobovat očekávanému meziročnímu poklesu provozního zisku.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…